Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012
STOP, silver, dekor av blommor och soldat, Tyskland 1800-tal, höjd 16,5 cm, vikt 320,6 g.
NORDISK SILVERKONST kaffekanna, sterlingsilver, trähandtag, Helsingborg 1948, höjd 17,5 cm, vikt 396,9 g.
RING, 14K guld/silver, smaragd ca 3,50 ct, 34 briljanter ca 0,85 ctv, ca TW-Ca/SI-P1 storlek 17 mm, vikt 6,6 g, smaragd med inneslutningar/sprickor som når ytan.
Accessoarer Pennor
MONTEGRAPPA, Aphrodite, reservoarpenna, silver, pärlemor och ebonit, stift i 18K guld/vitguld, limiterad 616/1912, formgiven i Italien 1997, med obrutet certifikat, putsdukar, etui, kudde på insidan sitter löst, och ytterkartong.
Silver Fat
CARL NYSTRÖM, kakfat, silver, koboltblått glas, träsockel, Stockholm 1846, höjd 20 cm, diameter 20 cm.
AINAR AXELSSON, ljusstakar ett par, silver, fyllda, GAB Eskilstuna 1973, höjd 19 cm, vikt 331,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärtslipad peridot 45,28 ct, 27 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, vikt 18,8 g, öppningsbar ögla, veneziakedja.
Accessoarer Pennor
MONTEGRAPPA, Luxor Blue Nile, reservoarpenna, silver, blå pärlemormönstrad plast, 2 safirer, stift i 18K guld/vitguld, limiterad 1767/1912, formgiven i Italien 1990, med certifikat och träetui med statyett, informationshäfte.
S A GILLGREN, bägare, silver, invändigt förgylld, GAB Eskilstuna 1972, höjd 19 cm, vikt 462,9 g.
Silver Kaffeservis
ERIK LÖFMAN, kaffeservis 3 delar, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, silver, trähandtag, Markströms Uppsala 1975, kaffekanna höjd 15,5 cm, total vikt 784,9 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant 1,42 ct TW(G)/VS2, IGI cert M2D36772, stl 16,25+ mm, vikt 4,3 g.
DIAMANT, radiantslipad, 1,59 ct, River(E)/SI1, HRD certifikat 12004410001, förseglad.
COLLIER, 18K vitguld, ca 150 briljanter ca 2,15 ctv, ca W-Cr/SI-P1 (1 skadad, några nagg), 2 odlade 7,4 mm pärlor, längd på ankarlänkskedjan 45 cm, vikt 22,4 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,51 ct, TW(F)/VVS2, HRD certifikat 09022453002, förseglad