Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012
ARMBAND, 18K rodierat guld, ca 153 briljantslipade diamanter ca 5,25 ctv, ca TW-CR/VS-SI, längd 18 cm, vikt 12 g.
RING, 18K vitguld, tre briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW(F)/VVS, fyra mindre diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25 mm med fjäder, vikt 6,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,10 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS-SI, vikt 1,6 g, stift, nagg på kuletterna.
RING, 18K rodierat guld, briljant ca 1,10 ct, ca TCa(L)/VS2-SI1, 36 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75+ mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,27 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
DIAMANT, droppslipad, 1,02 ct, River(E)/VS2, HRD certifikat 12303115001, förseglad.
RING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct, ca TW/SI1, 77 briljanter ca 0,51 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
TIFFANY & CO, RING, platina, kuddslipad diamant 0,75 ct, TW(G)/VS1, 16 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, etui, ytterkartong.
RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, 48 briljanter ca 0,62 ctv, 37 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,1 g, etui och ytterkartong.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,00 ctv, TW/VS1, storlek 17,75 mm, vikt 5,3 g, mindre natural på rondisten.
SKÅL, silver, invändigt förgylld, skålens diameter 24 cm, höjd 18 cm, dekorerad med frukter, vikt 648 g, C.G Hallberg, Stockholm 1913.
ARMBAND, 2-radigt, odlade pärlor ca 7,5-8,0 mm, lås, 18K guld/vitguld, 11 briljanter ca 0,10 ctv, längd 18,5 cm, etui och ytterbox från Jovenia Juveler.
ARMRING, 18K guld, dekor i relief, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW/SI, bredd 2,6 cm, diameter 5,7 x 4,9 cm, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1800-tal, säkerhetskedja, vikt 51,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljanter ca 2,81 ctv, ca W-TCr(H-I)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,70 ctv och 8 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stift, plaststopp, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,60 ct, 12 briljanter ca 2,60 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 9,0 g, Bäckmans guldsmedja, Stockholm 1966.