121 - 140 av 474
1...678...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 maj 1998

Klubbad för

BÄGARE, 2 st, silver vidgande på fot J Rönnqvist Örebro 1911 resp CG Hallberg 1912.

Utrop: 1 100 kr

BÄGARE, 2 st silver J Gottschalk Stockholm 1967 resp G Fahlström Stockolm 1966.

Utrop: 1 100 kr

COLLIER 18K, guld vikt 12.3g "Bismark" längd 45cm svenskt handgjort.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

ARMBAND 18K, guld vikt 8.7g "Bismark", längd 19cm svenskt handgjort.

700 kr

Utrop: 800 kr

SKÅL, silver klockfornad med cicelerad fot, CG Hallberg 1921, H=14, D=17.

1 550 kr

Utrop: 1 700 kr

SKÅL, silver med veckade kanter CG Hallberg 1926, H= 9 cm, D=18 cm.

Utrop: 1 900 kr

SKÅL, silver med växtdekor i relief, invändigt förgylld. CG Hallberg 1923, H=8.5 cm, D=20.5 cm.

Utrop: 2 800 kr

SKÅL, silver, halvklotformad, på fotring, CG Hallberg 1931, H=9.3 cm D=16.7 cm.

Utrop: 1 600 kr

SKÅL, silver med reliefåsar, H=9 cm, D= 14 cm, GAB 1932.

Utrop: 1 300 kr

SKÅL, oval,silver, genombruten med reliefdekor, tyska stämplar ca 1930 H=4 cm, D=17 cm.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

SKÅL. silver två hänklar med reliefmotiv invändigt förgylld, K Andersson 1920, H=3.8 cm, D=11 cm.

Utrop: 1 200 kr

SKÅL, silver, halvklotform med plan botten GAB 1923 H=6 cm D=12 cm.

Utrop: 850 kr

SKÅL, silver, triangulär, på fot, GAB 1965, H=5 cm, D=10.7 cm.

Utrop: 850 kr

2 DOPBÄGARE, silver med hänklar, Norge ca 1930.

Utrop: 750 kr

BÅLSLEV, silver med benskaft ostpl, England, 1800-tal, L=35.5 cm.

700 kr

Utrop: 750 kr

6 MATSKEDAR, silver, Engelsk snäckmodell, G Möllenborg m.fl 1800-tal.

Utrop: 1 500 kr

12 MATSKEDAR, silver,skaft med snäcka, C Tengstedt, Gbg 1842, vikt 1.1 kg.

Utrop: 3 300 kr

DRUVSAX, KAKTÅNG, SOCKERTÅNG, GAFFEL samt 2 KONFEKTSKEDAR, sv stpl silver.

Utrop: 850 kr

CARMOSÉRING, 18K guld med safir ca 1.75 ct samt briljanter ca 0.30 ct stl 16 3/4 mm.

Utrop: 3 900 kr

Smycken Smaragdring

RING, 18K guld med smaragd ca 2.10 ct samt briljanter ca 0.24 ct, stl 18 mm.

Utrop: 4 800 kr