Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2011
CARTIER, Panthère, Ref nr. 1120, Boett nr. 605853UF, damur, 22 x 22 (30) mm, stål/guld, quartz, safirglas, originallänk (2-radig), viklås, cert (ej ifyllt), ca 2000, box, ytterkartong.
HEUER, by Tag Heuer, Monza, Cal ETA 2894-2, Serie nr. 2962, Ref nr. CR2110, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert (ej komplett), ca 2000, box, ytterkartong.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 284, Serie nr. 14029121, Boett nr. 7785 2, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1970.
TISSOT, T-Maya Trend, damur, 20,9 x 17,5 mm, Ref nr. T71.3.338.72, Boett nr. F648330, 18K guld, quartz, safriglas, pärlemorurtavla, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 2007.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 21 x 19 mm, Ref nr. 600 L, Serie nr. 0001413, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Panerai
FERRARI, Engineered by Officine Panerai, Granturismo, Chronometer, "Tachymeter", Cal OP XII (ETA 7753), Verk nr. 468769, Serie nr. F C214/600, Ref nr. FER 00013, Boett nr. F 6656/BB 1299316, kronograf, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, gummiband, viklås, cert, juli 2010, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
FERRARI, GMT, Engineered by Officine Panerai, Granturismo 8 Days, Cal P.2002/2, Verk nr. 000539, Serie nr. F B135/500, Ref nr. FER 00012, Boett nr. F 6717/BB 1233865, herrur, 45 mm, stål, manuell, safirglas, datum, liten sekundvisare, dag/natt indikator, extra tidvisning, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2008, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 6 185021, herrur, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas (skadat), skadad urtavla, skadad boett, ca 1987, metallänk ej original, box.
Klockor Oris
ORIS, TT3, Day Date, herrur, 43,5 mm, Cal 635 (ETA 2836-2), Serie nr. 26-81176, Ref nr. 635.7589.7067, Boett nr. 7589, titan, automatisk, safirglas, dag, datum, kolfiberurtavla, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 8.28.70-7587/7589, cert (ej komplett), ca april 2008, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Monaco, Cal 17 (2894-2), Serie nr. REQ8690, Ref nr. CW2113-0, kronograf, herrur, 38 x 38 (46,5) mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, läderband, viklås, cert, 2007, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Precision, Air-King, Ref nr. 14000, Serie nr. E497627, Cal 3000, Verk nr. 4500989, Boett nr. 14000, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), defekt, delar saknas (balans, klove), gravyr, krona/ställaxel saknas, kronhals defekt, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 62510H-011/574 B, ca 1990.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 44 mm, savonett, Serie nr. 24841092, Boett nr. 106629, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1921.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 33,5 mm, Ref nr. 4101.68, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 2009.
CARTIER, Tank Solo, Cal 157, Ref nr. W1018755, Boett nr. 2743/728641NX, herrur, 24,5 x 24,5 (31) mm, stål/guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, maj 2011, box, ytterkartong.
OMEGA, damur, 23,5 mm, Cal 245, Serie nr. 17983366, Ref nr. OT 2692, Boett nr. 2692 61, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1961.
ACTUA, Genève, kronograf, herrur, 37 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, sekundräknarvisare saknas, bucklor, ca 1950.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2531, Serie nr. 5908840, Boett nr. 131A407, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, liten sekundvisare, läderband, ca 1961.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 34,5 mm, Cal 12824, 084, Ref nr. 633 2045 65, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1965, box.
TISSOT, Seastar Seven, damur, 22 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, ca 1975, box, ytterkartong.