Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2011
Klockor Concord
CONCORD, Saratoga SL, Ref nr. 13-36-270, Boett nr. 1150273, damur, 25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8, ca TW/VVS, ca 0,05 ctv), briljantkrans (16 st. ca TW/VVS, ca 0,32 ctv), originallänk, viklås, ca 2007, box.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 30849819, Ref nr. BD 131.0041, Boett nr. 131.041, herrur, 33 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, bucklor, läderband, ca 1969.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1155 (ETA 7750), Serie nr. 54239228, PIC nr. 2598.80.00, Ref nr. ST 378.0504, Boett nr. 178.0504, kronograf, herrur, 43,75 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, lös tryckknapp, heliumventil (defekt), originallänk (skadad), viklås, Ref nr. 1504/826, ca 1993.
Klockor Oris
ORIS, Flight Timer R4118 Limited Edition, Cal , Ref nr. 674.7583.40.84, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innering, 2 st. tider, glasbaksida, läderband, bok, cert (ej ifyllt), ca 2006, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0190/4118).
Klockor Oris
ORIS, Centennial Limited Set 1904, Cal 690 (ETA 2836-2), Ref nr. 690.1904.40.51, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, väckarur, Ref nr. 070.1904.21.61, bok, cert (ej ifyllt), ca 2004, träbox, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1200/1904).
VOSKI, Genève, kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal ETA 7750, Serie nr. 61, Ref nr. 14000, 18K guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, cert, mars 1996. Limiterad och numrerad (Nr. 61/100).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (SWISS-T<25), Chronometer, Ref nr. 16718, Serie nr. N281330, Cal 3185, Verk nr. 6062127, Boett nr. 16710, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), 24-timmarsvisning, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 7206-R2/45 B, ca 1993.
OMEGA, Genève Dynamic I, Cal 565, Serie nr. 26907563, Ref nr. ST 166.039, Boett nr. 166.039, herrur, 41,5 x 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerat läderband, ca 1968.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16234, Serie nr. E244677, Cal 3135, Verk nr. 5657214, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (skadad), viklås (ca 2001), Ref nr. 62510H-S DE10/555, cert, februari 1991, box, ytterkartong.
DELBANA, herrur, 26 x 27 (39) mm, Boett nr. 691900, 18K guld, manuell, plexiglas liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
Klockor Birka
BIRKA, damur, 21 mm, Boett nr. 12884, 14K guld (Boliden), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1935.
FERDINAND, Paris, fickur, 47 mm, Serie nr. 256, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1810, fickurskedja i silver, längd 240 mm.
ELECTION, fickur, 49 mm, Boett nr. 1125451, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920, fickurskedja i gulmetall, längd 240 mm.
G.W. LINDEROTH, Stockholm, fickur, 47 mm, Boett nr. 54525, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (7/10), innerlock i 18K guld, gravyr, ca 1930, kedja i gulmetall, längd 250 mm.
Visa varaKlockor Fickur
FAVOR, fickur, 51 mm, savonett, Caliber Unitas 444, Boett nr. 22470, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1965, kedja i gulmetall, längd 240 mm.
FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 1515, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, kedja i gulmetall, längd 240 mm
FICKUR, 53 mm, savonett, Boett nr. 120549, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1915, kedja i gulmetall, längd 350 mm.
FICKUR, 54 mm, savonett, Boett nr. 319704, silver, ankargång, skadad urtavla, datum, ca 1895, fickurskedja i vitmetall.
FICKUR, 54,5 mm, Geo. Beifeldt, London, Serie nr. 26609, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1820, fickurskedja i silver, 2 nycklar.