Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2011
HEUER, Autavia Skipper, Cal 15, Ref nr. 1163, Boett nr. 278538, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla, boetten signerad Heuer-Leonidas SA, ca 1978, box.
ALERTIC, Saint-Blaise, reseväckarur, 43 mm, gulmetall/plast, mekanisk, skadad urtavla, hållare, ca 1955.
RECORD, Geneve, herrur, 21 x 30,5 mm, Cal 110, Boett nr. 6589/174, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1940.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 12,5 x 24 (34), Ref nr. 3900L, Serie nr.0253236, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, diamanter på boetten (24 st.), originallänk, ca 2000.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Precision, Ref nr. 14000, Serie nr. T963019, Cal 3000, Verk nr. 4763577, Boett nr. 14000, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-Z9/557 B, ca 1997.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 6022042, Cal 3035, Verk nr. 0314782, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H.14-D11/455 J, cert, december 1982.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. N174431, Cal 2135, Verk nr. 185469, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-I6/468 B, cert, februari 1992.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. X674606, Cal 2135, Verk nr. 0970360, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk (renoverad), viklås, Ref nr. 62523 D.18-R3/468 B, ca 1993.
Klockor Sector
SECTOR, ADV 6000 (100 METERS), Boett nr. 1851960015, "Tachymeter", kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, alarm, läderband, originalspänne, ca 2000.
OMEGA, Seamaster, GMT, "50th Anniversary", Chronometer, Cal 1128, Serie nr. 60323437, PIC nr. 2534.50.00, Ref nr. SU 368.1613, Boett nr. 168.1613, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1513/825, cert, juni 2000, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Co-Axial, Chronometer, Cal 2500, Verk nr. 81806368, Serie nr. 81806368, PIC nr. 2220.80.00, Ref nr. SU , Boett nr. , herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert, december 2007, box, ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 23,5 x 23,5 (35) mm, Cal 550-1, Ref nr. 7900 L, Serie nr. 0000402, stål, quartz, safirglas, läderband, viklås, ca 2003.
LONGINES, herrur, 31,5 mm, Cal 10.68 Z, Serie nr. 7891460, Ref nr. 5727, Boett nr. 5727 1/54, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1948.
DAMUR, 10 x 23 mm, Boett nr. 1091, platina, manuell, glas saknas, skadad urtavla, formverk, defekt, diamanter på boetten (12 st. ca W/SI, ca 0,14 ctv), bucklor, länk, längd 186-196 mm, totalvikt 13,6 gram, ca 1935.
FICKUR, 59,5 mm, savonett, kvartsrepeter, kronograf, Serie nr. 46574, Boett nr. 36068, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, delar saknas, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1910.
M. I. TOBIAS, Liverpool, fickur, 48 mm, Boett nr. 40642, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1840, nyckel.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, GST, Cal 7922, Serie nr. 2905009, Ref nr. 3707, Boett nr. 2751503, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2004.
ZENITH, mormorsur, 32 mm, Serie nr. 2338822, Boett nr. 221504, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1920.
OMEGA, fickur, 50 mm, Serie nr. 5541462, Boett nr. 232794, 9K guld, ankargång, skadad urtavla, Boett av Dennison, innerlock i 9K guld, gravyr, monogram, ca 1922, kedja i gulmetall.