Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2011
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Worldmaster (50M/165FT), Ref nr. 54350.41.81, Boett nr. 54350, herrur, 36 x 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2009, box, ytterkartong.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Worldmaster, Chronometer, Cal ETA 2824-2, Verk nr. 895, Ref nr. 53751.41.21, Boett nr. 53751, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, mars 2011, box, ytterkartong.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Mariner (100/330FT), Ref nr. 80365.41.51, Boett nr. 8036, herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2009, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, Cal 5 (ETA 2824-2), Serie nr. YY3707, Ref nr. WV211B, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA019-Y-K2/3102 Y, cert, december 2005, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 32645617, Ref nr. BD 131.9021, Boett nr. 131.9021, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1970, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 550, Serie nr. 22204677, Boett nr. LL6287-1/891056, herrur, 34,5 mm, doublé (14K goldfilled), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
FICKUR, 52 mm, "M&F 1816", savonett, Boett nr. 85397, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.
C. WALTHER, St Petersbourg, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 9838, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, eftermonterat monogram, bucklor, ca 1900.
W.M. GREENWOOD & SONS, Leeds & Huddersfield, fickur, 50 mm, boett nr. 612370, jaktur, ankarur, boett av Dennison, doublé (2 guldplattor på 10K på metall), urverk signerat Rolex, ca 1910.
Klockor Rockford Watch Co.
ROCKFORD, fickur, 55 mm, savonett, Serie nr. 379521, Boett nr. 2776122, doublé, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1895, fickurskedja i gulmetall.
Visa varaKlockor Gant
GANT, Maritime, Yachting Timer (500m/1651ft), Volvo Ocean Race 2005-2006, "Tachymetre", Cal 5822, herrur, 45 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, cert (ej ifyllt), ca 2005, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Serie nr. 71908, Ref nr. 590005, herrur, 23,5 x 23,5 (30,5) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1992.
Klockor Hermès
HERMÉS, Paris, Clipper, Serie nr. 1791155, Ref nr. CO1.220, damur, 22 x 27 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, cert, oktober 2005, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Formula 1, Alarm (200 METERS), Serie nr. ERX4330, Ref nr. WAC111A.BA0850, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. BA 0850-1-Y-N9, ca 2008.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA FICKURFABRIK, fickur, 49,5 mm, Cal Export, Serie nr. 6006, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1896.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 45831 0, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1905.
ZENITH, Captain, Chronometre, Cal 2532 PC, Serie nr. 5992828, Boett nr. 9709545, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
OMEGA, Seamaster, Cosmic, Cal 565, Serie nr. 30308109, Ref nr. ST 166.0026, Boett nr. 166.026, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.