Avslutad | Nyårs – Torsdag 29 december 2011
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, höjd ca 18 cm, vikt 756 g, små bucklor, 1 något skev.
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, höjd ca 18,5 cm, vikt 202,7 g, löstagbara ljusmanschetter, mindre bucklor.
Silver Kaffeservis
SERVIS, 5 delar, silver, kaffekanna, tekanna, gräddkanna, sockerskål, bricka, total vikt ca 6600 g, 2 kannor med bucklor, repor på brickans undersida, Italien.
HÄNGE, 18K guld, 2 droppslipade smaragder ca 0,76 ctv, (nagg), inneslutningar når ytan, 3 briljanter ca 0,03 ctv, V=1,8 g.
MATSILVER, silver/rostfritt, 56 delar, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 4 smörknivar, 1 smörgåsgaffel, 1 smörgåskniv, 1 sylt/konfektsked, 1 plockgaffel.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,42 ctv, ca W/SI-P1, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.
BVLGARI, alliansring, 32 briljanter, modell B.ZERO1, stl 16,25 mm (51), vikt 6,4 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,02 ct, ca TCR/P1, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad briljant ca 0,43 ct, ca TW/P1, inneslutning når ytan, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 98 briljanter ca 1,74 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 17,5 cm, vikt 5,6 g.