461 - 480 av 495
1...232425 Gå till

Avslutad | Nyårs – Torsdag 29 december 2011

Klubbad för

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, höjd ca 18 cm, vikt 756 g, små bucklor, 1 något skev.

Utrop: 5 100 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, höjd ca 18,5 cm, vikt 202,7 g, löstagbara ljusmanschetter, mindre bucklor.

Utrop: 1 500 kr

Silver Kaffeservis

SERVIS, 5 delar, silver, kaffekanna, tekanna, gräddkanna, sockerskål, bricka, total vikt ca 6600 g, 2 kannor med bucklor, repor på brickans undersida, Italien.

Utrop: 46 000 kr

HÄNGE, 18K guld, 2 droppslipade smaragder ca 0,76 ctv, (nagg), inneslutningar når ytan, 3 briljanter ca 0,03 ctv, V=1,8 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

MATSILVER, silver/rostfritt, 56 delar, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 4 smörknivar, 1 smörgåsgaffel, 1 smörgåskniv, 1 sylt/konfektsked, 1 plockgaffel.

Utrop: 10 800 kr

ASK, sterling silver, målad emalj, ca 3x2,5 cm, vikt 16,2 g.

400 kr

Utrop: 475 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld, cabochonslipad rubin, stl 21 mm, vikt 12,4 g.

Utrop: 3 800 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld, briljant ca 0,15 ct, ca W/SI, stl 20 mm, vikt 6,5 g.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld, stl 20,25 mm, vikt 15,1 g, Per-G Forslund, Malmö 1989.

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,42 ctv, ca W/SI-P1, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 3 200 kr

BVLGARI, alliansring, 32 briljanter, modell B.ZERO1, stl 16,25 mm (51), vikt 6,4 g.

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,02 ct, ca TCR/P1, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

DIAMANT, Baguetteslipad, 1,43 ct, TW(G)/VS2, Gia minireport.

Utrop: 49 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad briljant ca 0,43 ct, ca TW/P1, inneslutning når ytan, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 5 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 98 briljanter ca 1,74 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 17,5 cm, vikt 5,6 g.

Utrop: 16 400 kr

Smycken Skjortknappar

3 SKJORTKNAPPAR, 18K guld, odlade halvpärlor, vikt 2,6 g, etui.

Utrop: 900 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, odlad pärla 5 mm, vikt 1,1 g.

Utrop: 400 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, tigeröga, vikt 13,1 g, etui.

Utrop: 225 kr

PIPA, sjöskum, silver, snidat kvinnoansikte, längd ca 9 cm, orginaletui.

1 100 kr

Utrop: 175 kr

12 MATGAFFLAR, silver, en spricka i en lagad tand, vikt 887 g, Sjöberg, Hallard, Stockholm, 1797 -1818, 2 st Köpenhamn 1794.

Utrop: 5 400 kr