Avslutad | Klockor – Lördag 5 november 2011
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 56,5 mm, savonett, Cal P.S. Bartlett, Serie nr. 10008702, Boett nr. 6186338, 14K guld, ankargång, 17 stenar, skadad urtavla, skadad glasring, gravyr, bucklor, ca 1901.
ROCKFORD, fickur, 56,5 mm, savonett, Serie nr. 508445, Boett nr. 6058368, 14K guld, ankargång, 17 stenar, skadad urtavla, bucklor, ca 1898.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 56,5 mm, savonett, Serie nr. 12425986, Boett nr. 12098, 14K guld, ankargång, 15 stenar, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, gravyr, motiv, ca 1904.
Klockor Waltham
AMERICAN WALTHAM W CO. fickur, 54 mm, savonett, Serie nr. 4772613, Boett nr. 532632, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, ca 1891.
Klockor Elgin
ELGIN NATL WATCH CO. fickur, 54 mm, savonett, Serie nr. 2210480, Boett nr. 1106, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1887.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 54 mm, savonett, Cal P.S. Bartlett, Serie nr. 12044490, Boett nr. 386357, 14K guld, ankargång, 17 stenar, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, ca 1903.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 53 mm, savonett, Serie nr. 4312532, Boett nr. 70676, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, motiv, gravyr, monogram, ca 1891.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 48644/7, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1900, chatelaine i gulmetall.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 56,5 mm, savonett, Serie nr. 13337369, Boett nr. 6699592, doublé, ankargång, skadad urtavla, motiv, gravyr, ca 1908.
FICKUR, 52 mm, savonett, Ref nr. 1196, Boett nr. 9109317, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1926.
Klockor Waltham
A.W. CO. WALTHAM, fickur, 53 mm, savonett, Cal P.S. Bartlett, Serie nr. 1849818, Boett nr. 44394, 14K flerfärgat guld, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1883.
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 40446,18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1900.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 35849877, Ref nr. ST 136.0102, Boett nr. 136.0102, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, perlonband, ca 1977.
TAG HEUER, Link, Professional (200 METERS), Cal 3.99, Ref nr. WT1111, Serie nr. UZ2804, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BAO550-0/MO-B2, cert, september 2001, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève Dynamic, Cal 752, Serie nr. 29468741, Ref nr. ST 166.079, Boett nr. 166.079, herrur, 41 x 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla (8/10), integrerat läderband, ca 1969.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 284, Serie nr. 14029946, Boett nr. 8045 1, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1973.
BREITLING, Crosswind, "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 6150, Ref nr. B13055, kronograf, herrur, 42,7 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S2397/350 A, ca 1997, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
OFFICINE PANERAI, Luminor, Base Destro, Cal (ETA B99501), Verk nr. 526511, Serie nr. K210/400, Ref nr. PAM 00219, Boett nr. OP 6730 / PB 0579198, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, gummiband, cert, augusti 2009, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 210/400).
BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 108551, Ref nr. B13050, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. 0494, servad november 2008, cert, mars 1995, box (skadad).