Avslutad | Klockor – Lördag 5 november 2011
SEIKO, Velatura, Cal 7N82, Serie nr. 920026, Ref nr. SXDA67P1, Boett nr. 7N82-0EH0, damur, 44 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (10 st.), originallänk, viklås, Ref nr. 35M6-B.C, ca 2008, box.
Klockor Fortis
FORTIS, GMT, Cal ETA 2893-2, Boett nr. 596.10.148.1, herrur, 40 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, originallänk, viklås, cert, oktober 2003, box.
JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor Extreme World Chronograph, Cal 752, Verk nr. , Serie nr. 0179, Ref nr. , Boett nr. 150.6.22, kronograf, herrur, 46,3 mm, platina/titan, automatisk, safirglas, datum, världstidvisning, 2 tidszoner, läderband, viklås i 18K vitguld, ca 2007. Denna klocka är limiterad och numrerad (120/200).
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, Senior, Cal 83, Serie nr. 14616639, Ref nr. 183903, herrur, 34,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (skadat), datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0895, ca 1995.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic I, Cal SS G1 (ETA 2824-2), Serie nr. 297, Ref nr. RSG/MMV, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca 2006, box, ytterkartong.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Scuba (200 m), Cal 220, Verk nr. 146285, Serie nr. BO 31197, Ref nr. SD 38 S, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. CH2.01, ca 2001.
BREITLING, Chronomat, (Limited Edition, Chronomat 10 år), Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 0856/1994, Ref nr. D13050, Boett nr. 94, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Rouleauxlänk (stål/guld), viklås, cert, juli 1994, box, ytterkartong. Denna klocka är limiterad och numrerad (0856/1994).
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 33 mm, Ref nr. 3000 M, Serie nr. 0294975, doublé, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 2000, box.
Visa varaKlockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Precision, Ref nr. 14000 M, Serie nr. D494413, Cal 3130, Verk nr. 3 9663821, Boett nr. 2140, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-MA8/557 B, cert, oktober 2007, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat, Chronometer, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 7908, Serie nr. 3077, Ref nr. K13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, UTC, Cal B70, Serie nr. 011, Ref nr. K70172, Boett nr. 2201 B5, 18K guld, quartz, safirglas, 24-timmarsvisning, ca 2001, läderband, viklås i 18K guld, ca 1998, träbox (ej komplett).
JAEGER-LE COULTRE, Reverso "Platinum No 1", Cal 849 R, Serie nr. 59/500, Ref nr. 270.640.490 SB, Boett nr. 270.6.49, herrur, 26,3 x 36,5 (42,3) mm, platina, manuell, safirglas, skeletterat urverk, glasbaksida, läderband, viklås i platina, cert, december 2001, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 59/500).
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 18239, Serie nr. A700001, Cal 3155, Verk nr. 7760202, Boett nr. 2099, herrur, 36 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, dag, datum, urtavla i lapis lazuli med diamanter (2 st.), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385-X11-G233/55B6, cert, augusti 2000, box, ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 22 mm, Ref nr. 6400 L, Serie nr. 0000346, doublé (10 micron), quartz, mineralglas (skadat), integrerad originallänk, längd 172 mm, cert (ej ifyllt), ca 1999, box.
Visa varaKlockor Cartier
Must de CARTIER, 21, Serie nr. A07330, damur, 28 mm, bicolour, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1997.
Visa varaKlockor Corum
CORUM, Horizontal, Serie nr. 669766, Ref nr. 130.330.47/0133 PN 34, damur, 33 x 13 (26), stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, boett med diamanter (18 st. 8/8, ca 0,35 ctv), läderband, originalspänne, ca 2008, box, ytterkartong.
CERTINA, "Rätt tid", bordsur, 139,5 x 159 x 61-38 (68,5-45,5) mm, gulmetall, quartz, skadad urtavla, defekt, etui, ca 1965.
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 86002, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1910.
IWC, fickur, 50,5 mm, savonett, Cal 53, Serie nr. 385240, Boett nr. 468690, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1907.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Capeland, Cal 13750 (ETA 7750), Serie nr. 5229402, Ref nr. MOA08062, Boett nr. MV045216, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, november 2001, box, ytterkartong.
TIFFANY & Co. Mark T-57, Chronometer, Cal ETA 2894-2, Verk nr. 13998, Serie nr. 080251078, Ref nr. 266-82-18014629, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk stål/gummi, viklås, cert, april 2007, box (ej komplett).