Avslutad | Klockor – Lördag 5 november 2011
MOVADO, ZENITH, herrur, 30,5 mm, Cal 30,5, Ref nr. 30.2020.305, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 269, Serie nr. 21101700, Ref nr. JD 125.007, Boett nr. 125.007-63, herrur, 35 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, 1964.
must de CARTIER, 21, Boett nr. 901100196, herrur, 31 mm, bicolour, quartz, mineralglas (skadat), skadad urtavla, defekt, integrerad originallänk, viklås, ca 1985.
MORMORSUR, 32,5 mm, Boett nr. 2173805, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, ca 1890.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 METERS), Ref nr. WK1212, Serie nr. KT6960, midsize, 34 mm, stål, quartz, safirglas, datum, defekt vridring, originallänk, viklås, Ref nr. BA0312/3052 G, ca 1997.
Klockor Revue Thommen
REVUE THOMMEN, Chronomark, Cal Valjoux 7750, Ref nr. 86.11.001, kronograf, herrur, 37 mm, bicolour, automatisk, mineralglas, datum, läderband, ca 1989.
OMEGA, Art Collection, Maxi, designad av Richard Lohse, Cal 1434, Serie nr. 49026791, PIC nr. 5580.52.01, Ref nr. BC 195.0440, Boett nr. 195.0440, herrur, 40 mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, integrerat läderband, originalspänne, ca 1987. Denna klocka är limiterad och numrerad (A 394/999).
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Linea, Ref nr. MVO45161, Serie nr. 2747474, damur, 22 mm, bicolour, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38633958, Ref nr. MD 136.0102, Boett nr. 136.0102, herrur, 36,5 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1974.
Klockor Technomarine
TECHNOMARINE, Women´s XS Lady Diamond, Serie nr. 0223, Ref nr. DXSFLAG04, midsize, 24 x 38,5 mm, stål, quartz, safirglas, briljanter på boetten (88 st. W-TCR/SI, ca 0,66 ctv), briljanturtavla (50 st. W-TCR/SI, ca 0,44 ctv, 35 st. rubiner) integrerat plastband (skadat) med briljanter (36 st. W-TCR/SI, ca 0,30 ctv), originalspänne, ca 2000.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. 8896943, Cal 2135, Verk nr. 262042, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523D.18-J5/468 B, ca 1985, box.
Klockor Hublot
HUBLOT, MDM Genève, Cal ETA 2892-2, Serie nr. 248415, Ref nr. 1530.1, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, viklås, Ref nr. 152.10.68/152.10.64, cert, juli 1992, box (ej komplett).
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Design Hening Koppel, Ref nr. 318, herrur, 38,5 mm, stål, quartz, safirglas, ca 1996, länk ej original.
LONGINES, herrur, 34,5 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 9544262, Boett nr. 6263.8/1975, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
Klockor Eterna
ETERNA, Gold Club, Boett nr. 111/118.4298.47, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad glasring, integrerad originallänk, längd 183 mm, ca 1990.
Klockor Philippe Charriol
PHILLIPPE CHARRIOL, herrur, 33 mm, Boett nr. 35.9.1193, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerat läderband, originalspänne, ca 1995.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Cal 800-814, Ref nr. 7000 GBM, No 0-030, kronograf, herrur, 38 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne (18K guld), cert, april 1989, påse.
BREITLING, Montbrillant Légende, Chronometre, Cal 23 (ETA), Verk nr. 2307956, Serie nr. 2307956, Ref nr. C23340, Boett nr. 2807B3, kronograf, herrur, 47 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, vridbar räknesticka, integrerad Navitimerlänk (stål/rosa guld), viklås, Ref nr. 5007/445C, cert, oktober 2008, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2196001, Serie nr. 2196001, Ref nr. C1335612/C710, Boett nr. 4506B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk (stål/rosa guld), viklås, Ref nr. S5106/357C, cert, februari 2007, box, ytterkartong.