Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2011
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant Fancy Vivid gul-orange 1,49 ct, GIA report 2135616702, 20 briljanter ca 0,20 ctv, ca TCR-CA/VS, stl 17,25 + mm, vikt 5,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rubin 2,08 ct IGI report F6A97198, briljanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K rodierat vitguld, cabochonslipad akvamarin, briljanter, 0.18 ctv, TW/VS, storlek 17 mm, vikt 7,1 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K rodierat guld, briljant ca 0,32 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 3,4 g.
ALlIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter, 0.24 ctv, TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 13,2 g, bär gravyr.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, 4 delar; kaffekanna, tekanna, gräddkanna (invändig förgyllning), sockerskål med lock (invändig förgyllning), på runda fotring, liv och lock med godronnerad dekor, höjd mellan 27 och 15 cm, svensk import, stämplad 1918, gravyr på fotplattans undersida, vikt totalt 1689,2 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, emalj, mediumslipade diamanter, 0,05 ctv, W/VS, vikt 3,6 g.
2 ST BÄGARE, silver, höjd 6,2 och 6,9 cm, total vikt 54,9 g, Hallbergs och Dufva, Stockholm 1919.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, 4-7 mm, silverlås med odlad pärla, längd 42 cm.
RING, 18K vitguld, 56 briljanter ca 0,84 ctv, ca W/VS, en skadad, stl 17,5 mm, vikt 12,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor 4 mm, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stift, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 39 briljanter ca 0,39 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,9 g.
CHOPARD, ring, 18K guld, Happy Diamonds, 13 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, nr 2864653 och 822936-0001, stl 18mm, vikt 13,2 g.
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL, silver (800/1000), godronnerad dekor, höjd 9,5 och 5,5 cm, vikt totalt 165,1 g, Tyskland.