241 - 260 av 452
1...121314...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 november 2011

Klubbad för

3 BROSCHER, 2 silver, en förgylld, granater, agat, markasiter.

425 kr

Utrop: 350 kr

SUPKOPPAR, Silver 2 st, invändigt förgyllda, stämplade TESI (Tenn & Silver) X9 (1972) samt Handarbete CGR (Råströms Silver) A10 (1975) , höjd 7,5 cm och 5 cm, vikt 102,4 g

Utrop: 800 kr

CHAMPAGNEVISP. silver, längd 8 cm, med hänganordning, vikt 5,7 g.

Utrop: 350 kr

2 SALTKAR, silver, invädigt förgyllda, silvervikt 37,7 g, glasinlägg.

425 kr

Utrop: 350 kr

TESIL MED HÅLLARE, silver, Guldsmedsaktiebolaget, vikt 69,2 g, Stockholm 1916 och 1917.

650 kr

Utrop: 550 kr

SUPKOPPAR Silver 3 st, invändigt förgyllda, stämplade ESM (Svedboms Guldsmeds AB) Q9 & S9 (1966 & 1968), höjd 4,5 - 5 cm, vikt 65,2 g.

Utrop: 450 kr

Silver Kaffeservis

2 SERVISDELAR, sockerskål, mjölkkanna, silver, invändigt förgyllda, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1916.

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, silver, månsten, markasiter, skruv, etui.

550 kr

Utrop: 300 kr

SUPKOPPAR, Silver 3 st, invändigt förgyllda, stämplade ESM (Svedboms Guldsmeds AB) A9 och C9 (1951 & 1953), Höjd 5,5 cm, vikt 77,1 g.

Utrop: 550 kr

BÄGARE, Silver 5 st, Stämplade ESM (Svedboms Guldsmeds AB) B9 (1952 ) samt en GAB (Guldsmedsaktiebolaget Stockholm) X7 (1924), höjd 7,5 cm, vikt 178,5 g.

Utrop: 1 200 kr

RING, silver, ametist, nagg och repor, stl 16,25 mm, vikt 7,6 g.

200 kr

Utrop: 200 kr

ARMRING, silver, tigeröga, något slitna stenar, mått 5,8 x 6,3 cm, vikt 20,4 g, Stockholm 1961.

275 kr

Utrop: 275 kr

HÄNGE, sterlingsilver, ametist, mått 3 x 3,8 cm, vikt 11,5 g, Arne Fridorff, Stallarholmen 1975.

200 kr

Utrop: 175 kr

DRÄKTSPÄNNE, 18K guld/förgyllt silver, svart emalj, emaljskador, längd 6,1 cm, vikt 6,7 g.

Utrop: 1 000 kr

2 BROSCHER, silver, silver, turkoser ca 11 skadade, 40 rosenstenar, några med nagg, totalvikt 7,2 g.

375 kr

Utrop: 350 kr

2 BROSCHER, silver, glasstenar, pärlemor, 1 sten skadad, emalj på en brosch, total vikt 11,5 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

Smycken Nål

2 NÅLAR, silver/metall, ametist, granater, nagg på några stenar, krokig nål.

125 kr

Utrop: 75 kr

CIGARETTSTÄLL Silver, trekantigt, stämplat ESM (Svedboms Guldsmeds AB) 1959 Handarbete P.Kuhn, Höjd 6 cm, Vikt 68,8 g.

Utrop: 450 kr

SNUSDOSA/PENGASK, Silver, stämplad ESM (Svedboms Guldsmeds AB) Q7 (1918) diameter. 6,6 cm, Vikt 43,9 g.

1 200 kr

Utrop: 350 kr

Silver Fat

FAT, Silver, reliefdekor, diam. 20 cm vikt 119 g, importstämplar.

Utrop: 800 kr