Avslutad | Moderna – Lördag 12 november 2011
OLLE OHLSSON, skål i sterling silver, # 244, vikt 156,3 g, höjd 7 cm, samt bok om Olle Ohlsson, (d).
ARMRING, sterlingsilver, fossiler, mått 6,5 x 5,5 cm, vikt 59,7 g, Inga-Britt Dahlquist, Malmö 1959.
RING, sterlingsilver, bergkristall, extra fasett, små nagg, stl 16,25 mm, vikt 9,5 g, Rey Urban, Stockholm 1965, orginaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K matterat vitguld, akvamarin, briljant, "Cushion ring" design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 20,9 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 14,25 mm, vikt 7,1 g, Schöttle & Co, Norrköping 1994.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld/platina, 11 briljanter ca 1,55 ctv, ca TW/VVS, kors, längd 44,5 cm, vikt 5,1 g, hänget tillverkat av W A Bolin.
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, "Wide & Signature", stl 17,25 mm, vikt 16,2 g, visst slitage.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,80 ctv, TW(G)/VVS1, stift, stenkuvert från HRD, nr 11116552547 och 1116552513.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljanter ca 2,86 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, 3 bruna briljanter 0,51 ctv, stl 17,75 mm, vikt 8,8 g, "Belle Coffe", R10107, Sandberg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,61 ctv, ca W-Tcr/SI-P1, en inneslutning når ytan, huggies, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca W/VS-SI, huggies, vikt 4,7 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld/ vitguld, 2 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, längd 9,2 cm, vikt 15,7 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,75 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS, stift, vikt 1,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala, ca 10 mm, briljant ca 0,07 ct, W-TCR/SI2-P1, längd 45,5 cm.