Avslutad | Moderna – Lördag 12 november 2011
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briolettslipade citriner, 2 briljanter 0,07 ctv enligt gravyr, stift, vikt 3 g.
RING, 18K guld, 4 prinsessliapde diamanter 0,28 ct enligt gravyr, ca TW/VS, 6 safirer, stl 17,75 mm, vikt 8 g, garvyr, Engelbert.
COLLIER, 18K vitguld, diamant ca 0,77 ct, ca Light Brown/SI2, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI-P, längd 42 cm, vikt 6 g.
COLLIER, sterlingsilver, stavlänk med kulor, längd ca 80 cm, vikt 44,9 g, Silverkällan, Göteborg 1991.
ARMRING, sterling silver, vikt 16,3 g, E. Granit & Co, Finland 1971, något bucklig skena.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, Stockholm 1999, gravyr.
RING, 18K guld, safir, 8 briljanter ca 0,04 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g, Älvans Guldatelje, Stockholm 1998.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, 3 rosa turmaliner, 1 ametist, 4 briljanter, stl 16,75 mm, vikt 10,1 g, nagg och repor på rondisten.
HÄNGE, 14K vitguld, grön och ljusgrön jade, 9 briljanter ca 0,13 ctv, 1 mindre skadad, mått 1,8 x 4,5 cm, vikt 6,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g.