Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2011
COLLIER/ÖRHÄNGEN, silver, scarabeér, längd 36 cm, skruv, collier stämplat Shristian Hellenborg, Växjö 1891, örhängen Stockholm 1946.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljanter, ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 1,7 g.
BROSCH, silver, blå emalj, längd 7,2 cm, Hans Weissenberg konsthantverk 1956, små emaljskador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant stämplad 0,23 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, Guldfynd AB, Solna 1986.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K blå safir samt gammalslipade diamanter ( skadade ) stl, 19,25 mm vikt 3,1 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 4-7,80 mm, lås i silver, markasiter, imitationspärla (sliten), längd 51,5 cm.