Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2011
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Crystal(J)/SI2 (inverterad natural på rondisten), stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, gravyr.
ARMRING + brosch 18K, antika vikt 18,9 g spricka i armringen orientaliska pärlor 1891 originalask
TENNISARMBAND, 18K guld, 47 briljanter ca 9,21 ctv, ca TCr-Cr/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 14,1 g.
ENSTENSRING, platina vikt 3,2 g diamant ca 0,50 ctv gammalslipad nagg 1949 stl, 17,5 mm
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, briljanter ca 5,24 ctv, ca TW/VS, 2 skadade, 1 nagg, 5 safirer, fjäril, vikt 21,3 g, Gunnar Fahlström, Stockholm, etui.
RING, 14K guld, briljant ca 0,75 ct, ca Tca(K)/SI1, litet bord, 6 briljanter ca 0,06 ctv, ca Cr/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 14K guld, 9 briljanter ca 1,35 ctv, ca Top Cape/SI, stl 17 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K guld, tvådelad, briljant 0,54 ct, ca Tcr/SI, 26 briljanter ca 0,39 ctv, ca Tcr/SI, stl 16 mm, vikt 5,8 g.
KLACKRING, 18K guld/vitguld, rubin ca 0,70 ct, 12 briljanter ca 0,18 ctv, ca W/VS- SI, stl 19,75 mm, vikt 8,1 g.
RING OCH ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 28 åttkantslipade diamanter ca 0.14 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K guld, 10 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/ SI-P1 (4 dia skadade), stl 16,25 mm, vikt 5,0 g.
LORDRING, 18K guld, briljant 0,21 ct enligt gravyr, ca TW/VS, 2 safirer ca 0,24 ctv, stl 17 mm, vikt 8,2 g, Stockholm 1976.
HÄNGE, 18K vitguld, 22 gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W(H)/P, några skadade, vikt 6 g.
ARMRING, 18K guld, 4 granater 1 skadad, slitna fasettkanter, 1 halvpärla, mått 6 x 5 cm, vikt 12,9 g, Göteborg 1840-tal.