Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2011
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,08 ct totalt, ca Top Cape(K)/P1, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld/silver, ametist, nagg, 25 rosenslipade diamanter, 1 saknas, nagg, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljant ca 0,37 ct, 10 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g,
MATSILVER, 24 bestickdelar nysilver knivar, skedar,gafflar med pärlemorskaft engelska
BROSCH, 14K guld/silver, 16 rosenslipade diamanter, några stenar med mindre skador, mått 1 x 2,5 cm, vikt 3,7 g.
RING, 23K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, stl 15, 5 mm, ringskena skev, vikt 3,6 g, svensk tillverkad.
RING, 18K guld, 2 smaragder, 2 safirer, 1 diamant, ringskena skev, stl 15 mm, vikt 3,6 g.