Avslutad | Mynt – Torsdag 8 september 2011
Medaljer Minnen
2 MINNEN, brons, USS Olympia, gjorda av propeller, diameter 32 mm, total vikt 27,4 g.
Medaljer Ordenstecken
MINIATYR, 18K guld, emalj, skadad, Dannebrogeorden, Frederick VI (kung 1808-1839), vikt 2,3 g.
Medaljer Ordenstecken
MINIATYR, 18K guld, skadad emalj, Svärdsorden, 1800-tal, inklusive band och knappfäste ca 23×49 mm och med vikten 6,0 g.
Medaljer Minnen
MEDALJ, vitmetall, Baltiska Riksskyttetävlingen i Malmö, 1914, diameter 31 mm, vikt 10,9 g, originalförpackning, av Adolf Lindberg.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Nya Sverige, Kalmar Nyckel, 1638-1988, diameter 56 mm, vikt 74,6 g, etui, av Sv. Nilsson.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Svenska AB Gasaccumulator, ca 55×72 mm, 1953, vikt 125,9 g, graverat namn, av Leo Holmgren.
Medaljer Minnen
3 MINNEN, silver, regalskeppet Vasa, två är för förtjänst om bärgning eller omhändertagande, en är förgylld med band, en har ett graverat namn, total vikt 322,7 g.
PRESSKORT, vitmetall, Nepal, till Kronprins (senare Kung) Birendras bröllop 1970, vikt 28,5 g.
Medaljer Minnen
MEDALJ, vitmetall, skadad emalj, Hederslegionen, 1870, inklusive band ca 41×98 mm och 25,8 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Ärkehertig Joseph, Nuremberg, ca 1764, diameter 45 mm, vikt 29,2 g, av Oexlein.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 15 Rubel, Ryssland, 1897, kvalité ca 1+ - 1, diameter 25 mm, vikt 12,9 g, etui.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Rubel, Ryssland, 1877, kvalité ca 01 - 1+, diameter 22 mm, vikt 6,5 g, etui.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, Oscar II, 1883, kvalité ca 01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, Oscar II, 1881, kvalité ca 0-01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.