Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2011
SAFIRRING, 14K, vitguld vikt 8,9 g 3 blå safirer (nagg) 18 briljanter och baguetter 0,80 ctv W/SI stl, 18,50
RING, 14K ljust guld, vikt 14,9 g, 12 diamanter ca 0,12 ctv, 12 rubiner (slitna), stl, 18,25 mm
RUBINRING, 18K förgyllt vitguld, 22 carréslipade rubiner ca 3,30 ctv (slitna fasettkanter), stl 17,75 mm, vikt 8,0 g., Atelier Ajour, Stockholm, 1980.
SMARAGDRING, 18K guld, smaragd ca 3,00 ct (inneslutningar som når ytan), 8 briljanter ca 0.08 ctv, 4 smaragder, vikt 13,5 g, stl 18 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,5 - 7,5 mm, doserat, lås i silver, säkerhetskedja, längd 50 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 - 7,75 mm, lås i silver med pärla, längd 50 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,37 ct, ca Cr/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g
RING, 18K guld, 2 rosa koraller, 62 briljanter ca 4,00 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 10,9 g.
KORG, silver, höjd 19,5/32 cm, fällbar hänkel, dekor i relief, vikt 455,2 g, Tyskland.
Visa varaSmycken Ring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 25 baguettslipade diamanter ca 0,88 ct, ca TW-W/VS, 1 diamant skadad, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 14K guld, 5 briljanter ca 1,00 ctv ca W-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 29 briljanter (ca 9x0,125 och 20x0,02) ca 1.52 ctv (enl gravyr), ca TW-W/VS, vikt 16 g, längd 17,5 cm.
RING, 18K guld, briljant ca 0,10 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS,stl 17,75 mm, vikt 5,3 g.