Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2011
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljanter ca 5,50 ctv, ca TW-W/VVS, längd 18 cm, vikt 11,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade dia ca 1,60 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,60 ct, 6 diamanter ca 0,06 ctv, ca River-TW/ VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, Hovjuvelerare Carlman 1974.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radig, ca 8-8,50 mm, lås 18K vitguld, blå safirer, 9 diamanter ca 0,12ctv, ca TW/VS, längd ca 41 cm.
RING, 18K guld, stjärnrubin ca 28,00 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16 mm, vikt 12,3 g.
BROSCH, minst 14K guld, 1 medium slipad diamant samt 3 enkelslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, vikt 3,6 g.
BROSCH, 14K guld, blå och röd sten, 5 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, skador, en pärla, i form av ett treklöver, vikt 6,4 g, gravyr, lagning.
KEDJA/HÄNGE, 14K guld, blå strass och gröna granater, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,70 ctv, (några nagg), längd 52 cm vikt 14,5 g.
RING, 14K guld/platina, cabochonslipad blå safir, nagg, 2 gammalslipade diamanter ca 0,26ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
SYSKONRING, 18K guld, 2 turkoser, 18 gammalslipade diamanter ca 0,60ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 16 mm, vikt 5,7 g, Sverige 1955.
BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, 6,4 x 5,4 cm, ram för foto under glas på baksidan, vikt 41 g, G Möllenborg, Stockholm 1874, etui.
BROSCH, 18K guld, orientaliska pärlor, Gustaf Dahlgren Malmö 1861, 4x4 cm, vikt 8,9 g.
BROSCH, 14K guld, odlade pärlor, 1 gammalslipad diamant ca 0,15 ct, 8 rosenstenar, hårgömma, vikt 19,7 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 22 gammalslipade diamanter ca 0,81 ctv, nagg, längd 7,8 cm, dubbla nålar, vikt 6,9 g.