Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2011
BROSCH, 14K guld, 33 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, krabba, vikt 3,7 g.
ARMRING, 14K guld, 20 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, öppningsbar, vikt 36,4 g.
BROSCH, 18K guld, orientaliska halvpärlor, vikt 4,3 g, bucklor, tennlödningar, ca 1900.
BROSCH, 18K guld, ovalslipad ametist ca 18,30 ct, 8 diamanter ca 0,16 ctv, 2 skadade, vikt 9,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,5-8 mm, längd 78 cm, lås i 18K vitguld med 10 safirer och odlad pärla.
RING, 14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCR/SI, 2 inverterade naturaler, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, sliten gravyr.
ARMBAND, 18K guld, vikt 24,8 g, längd 17 cm, säkerhetskedja, gravyr, små tennlödningar och bucklor, Gustaf Möllenborg Stockholm 1848.
CAMÉBROSCH, antik, 18K guld, snäckcamé med kvinnofigur, baksidan plats för foto, 4,3 x 3,3 cm, vikt 22,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat vitguld, 26 briljanter 0,68 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 7,3 g, skruvstift, minicert.
RING, 23K m 1 dia ca W/VS ca 0,15ct, 2 dia ca 0,06 ct ca W/VS, 4 åttkant- stl 18,75, 9,5 g.
RING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,8 g, tillv i Visby.
MATSILVER, Prins Albert, 100 delar, GAB 1970-talet, totalt vikt ca 3,8 kg, i väska.
HELALLIANSRING, 18K rodierat guld, 24 briljanter ca 0,72 ctv, ca W-Cr(H-I)/SI-P, nagg, stl 15 mm, vikt 2,1 g.