Avslutad | Moderna – Lördag 11 juni 2011
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,35 ct, TW(G)/IF, excellent cut, briljant 0,34 ct, TW(G)VVS1, 2 GIA report, stl 18 mm, vikt 4,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant 0,40 ct, TW(F)/VVS1, briljant 0,40 ct, TW/VVS1, excellent cut, 2 GIA report, stift, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, vikt 2,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/VS, vikt 5,5 g, stift
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 3,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,62 ctv, ca W(H)/SI, stift, plaststopp, vikt 1,1 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, grön turmalin, 16 briljanter ca 0,13 ctv, ca TW/VVS, ormkedja längd 44 cm, vikt 12,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 baguetteslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TW/VVS, "huggies", vikt 8,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,34 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g.
GEORG JENSEN, årssked, förgyllt sterling silver, 1973, längd 15 cm, vikt 45 g, etui.
LAPPONIA, örhängen, 18K guld, vikt 4,1 g, stift, BJÖRN WECKSTRÖM "Nugget", en snurrebuss saknas.
MATSILVER, 40 delar, silver, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar(rostfritt blad), 4 bordsskedar, 12 kaffeskedar.