81 - 100 av 261
1...456...14 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 juni 2011

Klubbad för

RING, silver, fattning i 18K guld, peridot, stl 16 mm, vikt 5,5 g, Faun Design, Stockholm 2007.

Utrop: 1 300 kr

2-DELAD RING, 18K guld/vitguld, halvmåneformad(modifierad briljantslipning) diamant 1,93 ct, "Champagne"/P1, 46 briljanter ca 0,64 ctv, ca W/SI, stl 15,25 mm, vikt 14,3 g, Stockholm 2007, gravyr.

Utrop: 17 000 kr

GEORG JENSEN, saltkar, 1 par, Ornamental no 110,sterlingsilver, Köpenhamn, Danmark 1933-1944, diameter ca 4 cm, vikt 30,7 g, oxiderade fläckar.

Utrop: 1 600 kr

ARMRING, silver, bergskristall, Finland 1975.

1 900 kr

Utrop: 900 kr

KEDJA/HÄNGE, silver, längd 30 cm, svensktillverkad 1995.

200 kr

Utrop: 225 kr

COLLIER, ÖRHÄNGEN, silver samt förgyllt silver, 2 diamanter, stift, längd 41 cm.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

GEORG JENSEN, ring, 18K guld/vitguld/roséguld, modell fusion, tredelad, nr 57, stl 18,5 mm, vikt 18,3 g, etui.

8 600 kr

Utrop: 7 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljanter ca 0,93 ctv ca TW/SI-P, stift, "huggies", vikt 4,5 g.

Utrop: 10 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca TW/ VVS-VS, stift, plaststopp, vikt 1,9 g.

Utrop: 8 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,83 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, plaststopp, vikt 1,9 g.

7 200 kr

Utrop: 8 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 2,22 ctv, ca TW-Tcr/SI-P1, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.

16 000 kr

Utrop: 18 400 kr

HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 20 navette- 23 baguette- och 1 briljantslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TW-W/VVS2-SI1, vikt 2,4 g.

Utrop: 7 500 kr

ÖRHÄNGEN, silver (925)/ förgyllt silver, 2 briljanter ca 0,03 ctv, clips, 1,9 x 1,8 cm, NE From, Danmark.

Utrop: 1 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW/ VVS, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 8 500 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca W-Cr/VS, kedjans längd 36 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 12 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,60 ct, River(D)/SI1, stl 17 mm, vikt 3,6 g, minireport och certifikat från HRD.

Utrop: 18 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca River(E)/VVS2, excellent cut, report från IGI, vikt 3,3 g.

Utrop: 13 800 kr

COLLIER, förgyllt silver, fasetterade färgstenar, design Lina Falkesgaard, "The Wave" necklace, längd ca 200 cm, låsdetalj ej i original. Var med i utställningen "Dansk guldålder" på Nutida Svenskt Silver år 1996.

Utrop: 4 400 kr

BRILJANT, 0,96 ctv, W(H)/VS1, plomberad och graderad av Rolf Krieger.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,40 ct, TW(G)/SI1 (dia cert, garanti Létui) stl 16,25 mm, vikt 8,8 g, gravyr, etui.

8 200 kr

Utrop: 9 400 kr