Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juni 2011
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 och 3 mm, lås i silver, längd ca 80 cm, säkerhetskedja.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,4 och 2,6 mm, lås i silver längd 45 cm, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, 14 briljanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/P, 2 nagg, slitna fasettkanter, slitna fattningar, stl 18 mm, vikt 4,8 g.
RING, 14K vitguld, svart briljant ca 1,60 ct, 47 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, stl 17+ mm, vikt 3,4 g.
Ädelstenar Safirer
GUL SAFIR, 2,73 ct, ovalslipad, gul med mycket svag limegrön ton, Gem ID Report (värmebehandlad).
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 2,8-5,8 mm, lås 18K guld, blå safirer, en diamanter, längd 55 cm.
RING, 23K guld med 2 briljanter ca 0,12 ctv, ca G(TW)/VS, 3 safirer ca 0,25 ctv, stl 19 1/4 mm, vikt 8,1 g, gravyr.
RING, 18K guld/vitguld, safir, 2 briljanter ca 0,10 ctv, en brun briljant, en W/VS, vikt 4,4 g, stl 17 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 3 - 7 mm, lås i 18K guld, säkerhetskedja, längd 55 cm.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,07 ct, 2 smaragder, en skadad, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.