Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 juni 2011
PLÅNBOK, nysilver, läder, vikt 144,2 g, små bucklor, Tyskland.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, korallkula, 2 svarta kulor, förgyllt silverlås, längd 43 cm.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 7 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,15 ct, ca TW/VS, slitna klor, en klo av, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, vikt 9,3 g, Carlman, Stockholm 1950, orginaletui.
RING, 18K vg, vikt 4.4 g 16 brilj. tot. 0.16 ct samt 16 baguetteslipade diamanter. Stl. 17.5 mm
BRILJANTRING, 18K guld/vitguld, 13 briljanter ca 0,13 ctv, ca W(H)/VS, vikt 4,7 g, stl 17 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad ca 4,5-8,5 mm, längd 78 cm, 14K guldlås med pärla.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,14 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,1 g, GFAB.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, sötvattenpärlor, längd 77 cm, lås i 18K vitguld.
Smycken Herring
HERRING, 10K guld, onyx, åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, stl 20,75 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld med mediumslipad diamant, ca 0,07 ct, ca TW(G)/VS, stl 13,75 mm, vikt 6,7 g.