Avslutad | Mynt – Torsdag 23 juni 2011
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Krona, 1918, Gustaf V, kvalité ca 1+ - 1, diameter 25 mm, vikt 7,4 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 5 Öre, 1878, Oscar II, kvalité ca 1+, diameter 27 mm, vikt ca 8,0 g.
Medaljer Minnen
MINNEN, sterling silver, "De 100 förnämsta bilarna", vikt ca 160 g, Franklin Mint, etui.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 5 Centimes, 1875 Frankrike, kvalité ca 1+, diameter 26 mm, vikt 4,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 2 Kopek, 1766, Ryssland, kvalité ca 1?, diameter 34 mm, vikt ca 18 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/16 Riksdaler, 1848, Oscar I, kvalité ca 1-1?, diameter 18 mm, vikt ca 2,1 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, emalj, Saxe Ernestine, Tyskland, inklusive bandet ca 42×150 mm och 23,5 g.
Medaljer Ordenstecken
MINIATYR, 18K guld, emalj, Nordstjärneorden, endast 10×20 mm, saknar band, vikt 0,7 g.
Medaljer Minnen
6 MINNEN, silver / brons, militära, 3 st har band och etuin, 4 st Civilförsvarsförbundets förtjänsttecken i brons, silver och förgyllt silver, 2 st Landstormsförbund i Stockholm / Sverige.
Medaljer Minnen
MINNE, vitmetall, Utställningen i Stockholm, 1866, vikt 18,2 g, diameter 37 mm, orginaletui i gulmetall, skador (repor) främst på medaljens rand.
Medaljer Ordenstecken
2 MINIATYRER, 18K guld, emalj, Nordstjärne- och Vasaorden, total vikt med band 6,1 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Skandinaviska Kreaturförsäkringsbolaget, 1890-1915, diameter 46 mm, vikt 50,0 g, av Sven Kulle, graverat namn, etui.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Dollar, USA, 1904, kvalité ca 01, diameter 34 mm, vikt 33,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, Oscar II, 1899, kvalité ca 01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, Gustaf V, 1920, kvalité ca 1+, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre SM, 1778, Gustav III, kvalité ca 1? med grop, diameter 30 mm, vikt 13,9 g.