Avslutad | Mynt – Torsdag 23 juni 2011
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 kronor, 1900, Oscar II, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 14,8 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, stadsvapnet i Luzern, Schweiz, diameter 70 mm, vikt 196,5 g, etui, konstnärens signatur är svår att tyda, möjligen kan det vara HLA.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, 21,6K guld, 2 st 5 Rubel, Ryssland, 1898, kvalité ca 1+, total vikt 8,5 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Dollar, USA, 1898 S, kvalitén är med avseende på slitaget ca 01 - 1+ men myntet har några repor, diameter 34 mm, vikt 33,4 g, double eagle.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Dollar, USA, 1908, kvalité ca 1+, diameter 22 mm, vikt 8,3 g, half eagle.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Dollar, USA, 1885 S, kvalité ca 1+ - 1, diameter 22 mm, vikt 8,3 g, half eagle.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Gustav II Adolfs gravkor och sarkfag, även Karl XIV Johan, 1844, diameter 31 mm, vikt 12,8 g, av L.P.Lundgren.
Medaljer Minnen
PLAKETT, brons, Latinsk text om munken Girolamo Savonarolas öde, (som han delade med Domenico Buonvicini och Silvestro Maruffi), diameter 116 mm, vikt 257,2 g skadad upphängning.