Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, Walters Guldsmedja, Stockholm, 1997.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, ca 8-9 mm, off-round, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, 1 nagg, vikt 4,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, oval smaragd, inneslutningar når ytan, 10 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, ett nagg i rondist, en skadad kulett, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljanter ca 4,02 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 8,8 g.
OLE LYNGGAARD, collier, lapis lazuli, kulor ca 7 mm, lås 18K guld, kula ca 10 mm, längd 47,8 cm, dobbar, mindre guldkulor med bucklor.
HÄNGE, 18K guld, odlad Tahitipärla, 10,9 mm, 13 briljanter ca 0,07 ctv, ca TW/SI, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS (2 mindre diamanter skadade), stl 16,75 mm, vikt 5,7 g, gravyr, Stockholm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,25 ct, ca TW(F)/VVS-VS, slitna fattningar, stl 15,5 mm, vikt 1,8 g.
KALEVALA, kedja/hänge, silver, längd 62 cm, vikt 11,4 g.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 14K guld, 9 antikslipade diamanter, ca 0,90 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, 3 skadade, slitna fattningar, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 2 nagg, stl 18,75 mm, 6,3 g.