Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
COLLIER, 18K vitguld, 27 briljanter ca 0,55 ctv, ca W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 6,1 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K 3-färgat guld, 35 briljanter ca 0,18 ctv, ett antal rörligt fattade bakom glas, blå syntetisk sten, sprickor, längd 40 cm, vikt 8,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla 8,3 mm, 6 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, vikt 3,5 g.
SMARAGDRING, 18K vitguld, smaragd 0,55 ct, sprickor, 8 briljanter 0,56 ctv, ca W(H)/VS, 1 nagg, ca stl 18,5 mm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, off round, ca 7,15 mm, lås 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,18 ctv, längd 70 cm.
BÄGARE, silver, förgylld insida, höjd 21 cm, dekor, gravyr, små bucklor, Lars Stabaeus, Stockholm 1776.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk med 5 smaragder, 40 diamanter ca 0,40 ctv, längd 19,5 cm, vikt 23,3 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk med 4 rubiner, 48 diamanter ca 0,38 ctv, längd 19 cm, vikt 19,3 g.
RING, 18K guld, 2 cabochonslipade smaragder, 3 briljanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, öppen skena, vikt 22,3 g, designad av Teno.
Visa varaSilver Soppslev
SOPPSLEV, silver, trähandtag, längd 37,5 cm, troligtvis tillverkad av N.Juhlin, Karlshamn 1838.
KANNA, silver med trähänkel (lagad), bucklor, rank, höjd 18 cm, Stockholm 1838 samt GRÄDDKANNA, silver, höjd 11 cm, hänkeln med gravyr NA, Stockholm 1837.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI- P, gravyr, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
ARMBAND, valsad pansarlänk, 18K guld/vitguld, 42 briljanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 19,3 g.