Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
RING, 18K vitguld, 1 briljant ca 0,27 ct, 14 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,0 g (består av 2 hoplödda ringar).
18K vitguld, safir, 9 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W/SI små skador, klo saknas, gravyr, stl 16,5 mm, vikt 3,6g
SOCKERSTRÖARE, silver, invändigt förgylld, längd 20 cm, Sundström I, Sockholm 1914, vikt 67,9 g.
HÄNGE/BROSCH, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS-SI, nål ej guld, hårgömma, vikt 13,7 g.
BROSCH, 18K guld/silver, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS-SI, rosenstenar, vikt 9,0 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 9 diamanter tot ca 0,25ct ca W/SI, 40cm venetia, 3,4g