Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade safirer ca 2,50 ctv, 56 briljanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, skruvstift, vikt 13 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,60 ctv, ca W/VVS-VS, gravyr, stl 15 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, dubbelsidiga, 18K guld/vitguld, 22 briljanter ca 0,17 ctv, ca W/SI, 2 hjärtslipade blå topaser, vikt 6,9 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, 3 droppslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, (ca 0,66 + 0,52 + 0,32 ct), kedjans längd 42 cm, total vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,93 ct, 8 rosenslipade diamanter, 3 skadade, stl 16 mm, vikt 17,8 g.
Ädelstenar Tsavorit
TSAVORIT, 3,32 ct, blandad kuddslipning, Gem Identification Report, ett antal mycket små nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,33 ct, ca TW(G)/ SI2, liten defekt på öglan, vikt 0,3 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,83 ct, ca LY(P)/SI1(inverterad natural på undersidan av rondisten).
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, modell Snäck, längd 37 cm, vikt 237 g, Möllenborg, Stockholm 1860.
RING, silver, fattning i 18K guld, peridot, stl 16 mm, vikt 5,5 g, Faun Design, Stockholm 2007.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,54 ct, ca W(H)/SI1, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.