Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserat ca 1,6-6,0 mm, lås i silver/guld, rosenstenar och pärla, längd 43 cm.
BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, 18K guld, 3 South Sea pärlor, briljant-, carré- och navetteslipade diamanter ca 19,00 ctv, ca TW/VS, total vikt 61,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 South Seapärlor, briljanter ca 7,00 ctv, ca TW/VS vikt 26,9 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/VS1, 8 briljanter ca 0,80 ctv ca W(H)/VS, två små nagg på två av briljanterna, stl 16 mm, vikt 9,6 g, Stockholm 1978.
HÄNGE, 18K vitguld, 138 briljanter ca 3,13 ctv, ca TW/VS, vikt 10,7 g, längd 5,7 cm, dubbla kedjor, total vikt 14,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,74 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS1, stl 19 mm, vikt 3,7 g, Örns Juvelatelje 1975.
SKÅL, silver, förgyllning, två putti, höjd 14 cm, mynningens diameter 10,3 cm, vikt 657 g.
RING, 14K guld, 2 rubiner ca 1,20 ctv, 7 gammal- och 4 rosenslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW-W/SI, några mindre nagg , stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
MIKIMOTO, pärlcollier, 7 mm odlade pärlor, certifikat, 18K guldlås med pärla, längd 76 cm, tygpåse.
MIKIMOTO, pärlarmband, 2-radigt, 6,0-6,5 mm odlade pärlor, 18K guldlås med pärla, certifikat, längd 19 cm, tygpåse.
MIKIMOTO, brosch, 18K guld, klassisk harpa med 10 odlade pärlor 3,5-6 mm, 7 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, vikt 11,9 g.
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, 2 briljanter 0,10 ctv, blomma, vikt 11,5 g, 4-radig collier, odlade färgade sötvattenspärlor, ametister, bergkristaller, 14K guld, längd ca 45 cm, orginaletui.
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,35 ct, ca CR/P1, 6 briljanter ca 0,18ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 5 g.
RING, 18K vitguld, brioletteslipad citrin 4,42 ct enligt cert, briljanter ca 0,90 ctv, ca TCR-CA/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 12,1 g. Certifikat från Gemological Laboratory of America.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 18,75, vikt 5,3 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, längd 40 cm, säkerhetskedja, kullås ca 10,3 mm, för dobbar, total vikt vikt 33,8 g.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld, längd ca 18 cm, kullås, ca 10,3 mm, total vikt 15,8 g.