Avslutad | Klockor – Lördag 2 april 2011
BREITLING, Chronomat, Ref nr. 81950, Serie nr. 3573, Serie Speciale, kronograf, herrur, 39 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, UTC, Ref nr. B61072, Serie nr. 10211, bicolour, quartz, läderband, viklås, ca 1990.
OMEGA, Constellation, Cal 1455, Serie nr. 49017555, PIC nr. 1167.15.00, Ref nr. BA 795.1076, Boett nr. 7951076, damur, 22,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, diamanturtavla (12 st. 8/8, ca 0,0024 ctv), briljantkrans (32 st. TW/VVS, ca 0,32 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 795.1076, ca 1986.
CHRONOGRAPHE SUISSE, kronograf (defekt), herrur, 37,5 mm, Boett nr. 127, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
OMEGA, Constellation, "My Choice", Cal 1456, Serie nr. 58191772, PIC nr. 1361.71.00, Ref nr. DG 795.1243, Boett nr. 795.1243, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6563/875, cert, december 2002, box, ytterkartong.
OMEGA, damur, 17,2 mm, Cal 481, Serie nr. 15914207, Ref nr. OT 10913, Boett nr. 292647 / 10913, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, ca 1957, metallänk ej original.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 25 x 23 mm, Serie nr. 0002331, Ref nr. 600 J, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, ca 2002, box.
CORGÉMONT WATCH, Chronométre, fickur, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 405928, Serie nr. 405925, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock 14K guld, bucklor, chatelaine i gulmetall, berlock i 18K guld, ca 1915, etui (NK).
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Genève, damur, 24,5 x 31 (36,5) mm, Cal 1003, Serie nr. 655064, Ref nr. 7590, Boett nr. 502126, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla (8/10), läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 1980.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Grande Taille, Cal 822, Serie nr. 2193437, Ref nr. Q2708410, Boett nr. 270.8.62, herrur, 26 x 36,5 (42,3) mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, läderband, viklås, cert, december 2005, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Sintra, Serie nr. 39211654, Boett nr. 152.0332.3, herrur, 28 x 25 (35) mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04181, ca 2000, box.
MORMORSUR, 36,5 mm, Boett nr. 245468, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, nyckeldragare, monogram, bucklor, defekt bakboett, ca 1900, kedja i gulmetall.
BREITLING, Aerospace, Chronometre, Cal 75, Verk nr. 597303, Serie nr. 597303, Ref nr. E75362, Boett nr. 2204 B3, herrur, 40 mm, titan, quartz, safirglas, analog/digital, Professionallänk, viklås, Ref nr. 0704/126E, cert, maj 2006, box, ytterkartong.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, kronograf, herrur, 40 mm, Cal 4810 105, Ref nr. 7060, Boett nr. PL457483, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2007.
IWC, Schaffhausen, Aquatimer, "Tribute To Calypso", Cal 79320, Serie nr. 3100883, Ref nr. 3782-03, Boett nr. 3382916, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, vridbar innerring, integrerat gummiband, originalspänne i stål, cert, augusti 2009, box. Denna klocka är limiterad och numrerad, Nr. 0843/2500.
MECCANICHE VELOCI, Quattro Valvole, Cal 2671, Boett nr. 006, herrur, 48 mm, rödbrunfärgad titan, automatisk, 4 st. urverk, safirglas, datum (3 st.), läderband, originalspänne, ca 2010, box.
TAG HEUER, Monaco, Cal 17 (ETA 2894), Serie nr. YA6403, Ref nr. CW2111-0, herrur, 38 x 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, viklås, ca 2005, box.
CERTINA, herrur, 28 x 29 (30,5) mm, Cal 156 (ETA 255.411), Ref nr. 156.9000.65, 14K guld, quartz, safirglas, datum, ca 1985.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Parsifal, Ref nr. 9530, Boett nr. B 416635, herrur, 36 mm, quartz, datum, stål/guld, safirlglas, datum, originallänk, viklås, ca 2000.
OMEGA, Speedmaster, Professional (02:56 GMT), "Apollo 11", "Tachymètre", Cal 1861, Serie nr. 77222759, PIC nr. 311.30.42.30.01.002, Ref nr. SU 145.0303, Boett nr. 145.0303, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1958/957, Apollo 11 medalj (42 mm i silver), putsduk, cert, augusti 2009, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (2314/7969).