Avslutad | Klockor – Lördag 2 april 2011
OMEGA, Genève, Dynamic I, Cal 630, Serie nr. 27850045, Ref nr. ST 535.0015, Boett nr. ST 535.015, damur, 30 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 5898/147, ca 1968.
Klockor Jacques Lemans
JACQUES LEMANS, Liverpool Diver, Ref nr. 1-1352, kronograf, herrur, 44 mm stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2005, box.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 40354426, Ref nr. ST 196.0106, Boett nr. 196.0106, herrur, 36 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1977, box.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 265, Serie nr. 12898736, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-6, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1951.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. 7017474, Cal 3035, Verk nr. 0633459, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-D/555, cert februari 1982, box.
BELL & ROSS, BR 02-94 (500M), Boett nr. BR02-94-S-01672, kronograf, herrur, 44 mm, carbon finisherat stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, gummiband, originalspänne, cert, oktober 2010, box.
Klockor Gant
GANT, U.S.A. 1949, Pacific Lady (100m/330ft), Swiss Collection Diamonds, Ref nr. G46122115, Boett nr. 4612, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter, diamantkrans (59 st, ca 0,415 ctv), integrerad originallänk, viklås, ca 2010, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Hampton Milleis, Ref nr. MOA 08478, Serie nr. 4476533, Boett nr. 65455, herrur, 26 x 32,5 x (39,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. TMKA 11, cert, april 2007, box, ytterkartong.
DAMUR, 13,5 mm, Boett nr. 306687, platina, manuell, plexiglas, diamantkrans (56 st, 8/8, 1,32 ctv, 4 st. brljanter ca 0,20 ctv), visare saknas, glas saknas, skadad urtavla, integrerad länk i 18K vitguld, totalvikt 19,7 gram, ca 1940.
OMEGA, damur, 16 mm, Cal 485, Serie nr. 28610094, Ref nr. BC , Boett nr. C39939/8261, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, integrerad originallänk, längd 170-175 mm (förlängd), totalvikt 34,0 gram, ca 1969.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Cal 080 TEEM (ETA), Verk nr. 190969, Ref nr. BB 38 SL CH, Serie nr. L10242, kronograf (defekt), herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2002.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer, Ref nr. 16570 T, Serie nr. F333079, Cal 3185, Verk nr. 3 0132145, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78790A-CL5, ca 2004.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Electronic, Cal ESA 9164, Boett nr. 2083177, herrur, 36 mm, 18K guld, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, OBS: ej signerat urverk, ca 1971.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. 8078582, Cal 2135, Verk nr. 0640649, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, defekt (krona/kronhals), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-K8/468 B, ca 1983.
Klockor Perfecta
PERFECTA, "Telemetre", Cal Venus, Serie nr. 36362, Boett nr. 63579, kronograf, herrur, 34,25 mm, stål (Sandvikstål), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1948.
LEONIDAS, kronograf, herrur, 35 mm, Cal Valjoux 23, Boett nr. 895775, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, fasta bandstift, läderband, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 1803, Serie nr. 3109815, Cal 1556, Verk nr. DD261802, Boett nr. 1803, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, bucklor, läderband, ca 1972.
Klockor Piaget
PIAGET, damur, 26 mm, 18K guld, Cal 9P2, Verk nr. 7906159, Serie nr. 333149, Ref nr. 90406, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, servad mars 2011, ca 1990.
OMEGA, Louis Brandt II, De Luxe, Cal 1156, Serie nr. CL 132, PIC nr. 5331.31.02, Ref nr. BA 178.0500, Boett nr. 1750500, kronograf, herrur, 38 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1994. Limiterad och numrerad (132/xxx).