Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
COLLIER, 14K guld, pansarlänk, briljanter ca 0,45 ctv, blå safirer, längd 45 cm, vikt 11,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0-8,5 mm, lås, 18K guld, odlad pärla, 16 briljanter ca 0,20 ctv, längd 49 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, fasetterad bergkristall, sidenband, lås vitmetall.
MATSILVER, 3 skedar, silver, längd 20 cm, vikt 262 g, Möllenborg, Göteborg tidigt 1800-tal.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,16 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.
RING, 14K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,38 ct, ca TCr/VS, stl 17,25 + mm, vikt 1,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,84 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, knutar, orientaliska pärlor, vikt 7,3 g, Stockholm 1919.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljanter ca 11,47 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI (1 nagg) längd 18,5 cm, vikt 18,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 2,28 ctv, ca Cape/SI1-P1(+), stl 18+ mm, vikt 6,4 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, safir ca 0,87 ct, 26 briljanter ca 0,30 ctv TW(F-G)/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g.
SAFIRRING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 0,59 ct TW(G)/SI1, 2 safirer, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 2,30 ctv, M-N(Ca)/SI2-P1, stl 18 mm, vikt 5,3 g.
ARMRING, 18K guld/platina, odlad halvpärla, rosenstenar, skada i skenan, vikt 8 g, säkerhetskedja, Stockholm 1929.
ALLIANSRING, platina, 7 square cut diamanter ca 0,38ctv, ca TW/VVS-VS, stl 14,75 mm, vikt 4,7 g.