Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2011
BROSCH, 18K guld, blå safir, 6 orientaliska halvpärlor, längd 3,4 cm, vikt 1,9 g, GD&Co, Malmö.
DOSA, silver, i form av hjärta, mönster i relief, skadat lock, vikt 34,6 g, H.Matthews, Birmingham, England 1897.
HÄNGE, silver, ametister, peridoter, citriner och granater, längd 7,5 cm, vikt 18,4 g.
COLLIER, silver, turmaliner, orange granater, rosenkvarts, längd 44 cm, vikt 31,2 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, "Huggies", matt finish, 2 diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 3,5 g.
Accessoarer Tändare
TÄNDARE, DUNHILL tändare i förgylld met- all och lack, i orginal- ask, med certifikat.
Accessoarer Tändare
TÄNDARE,DUNHILL Tallboy, bordständare, Försilvrad, i orginal- kartong, 1970-tal.