181 - 200 av 318
1...91011...16 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2011

Klubbad för

Accessoarer Tändare

TÄNDARE, Dunhill Tallboy, bordständare, försilvrad, orginalkartong, 1970-tal.

Utrop: 900 kr

Accessoarer Tändare

TÄNDARE, DUPONT försivrad, 805AEF, gravyr, i orginalask, m. cert ,ej ifyllt

950 kr

Utrop: 600 kr

Accessoarer Tändare

TÄNDARE, DUPONT förgylld, 5316BA, i orginal kartong, med certifikat, gravyr

500 kr

Utrop: 600 kr

5 SMYCKEN, silver och förgyllt silver, Flora Danica hänge och örhängen, camé, lövbrosch, hänge.

550 kr

Utrop: 250 kr

RING, 18K guld, 13 rubiner ca 0,40 ctv, 12 briljanter ca 0,06 ctv, stl 20,25 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 1 800 kr

Smycken Slipshållare

SLIPSHÅLLARE, 18K guld, odlad pärla, ca 6,5 mm, stämplad LGE, 1959, vikt 2,5 g.

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner, 8 brilj ca 0,24 ctv, ca CR-W/VS-SI, (en med nagg), huggies, vikt 3,5 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, 3 skadade, stl 17,5+ mm, vikt 2,3 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K guld, ovalslipad rubin, 8 briljanter 0,06 ctv enligt gravyr, stl 18 mm, vikt 4 g, Stockholm 1997.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Ädelstenar Övrigt

MINERALSAMLING, i etui, tyskt, 30 mineral.

650 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE/BROSCH, förgyllt silver, svart emalj, skador, orientaliska pärlor, 5,5 x 3,3 cm, skador.

150 kr

Utrop: 200 kr

RING, 18K guld, odlad pärla, 4 diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g svensktillverkad 1958.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Accessoarer Pennor

PENNOR,PARKER 3st, "51" reservoirpenna i förgyllt utförande, kulspets i rolled gold, m gravyr, blyerts , förgylltt utförande.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

MATSILVER, 18 delar, modell Symfoni, 2 matgafflar, 3 matskedar, 3 matknivar, 2 bordsgafflar, 2 bordsskedar, 3 bordsknivar, 3 efterrättsgafflar.

Utrop: 3 900 kr

COLLIER, odlade sötvattenpärlor och pärlemor, silverlås, längd 45,5 cm.

2 700 kr

Utrop: 1 400 kr

TEATERKIKARE, gulmetall, pärlemor, plast, tygpåse, ask.

425 kr

Utrop: 400 kr

BROSCH, 9K guld, rökkvarts, 4x3,2 cm, vikt 12,6 g.

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, 9K guld, ametist, vikt 9 g.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

HÄNGE/BROSCH/ÖRH, silver, Kaplans, 1954, Pettersons guldsmed Ewald, 1949, skruv, vikt 12,5 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE, 18K guld, odlade pärlor, kvarts, Honks Guldservice, 1934, vikt 3,4 g.

900 kr

Utrop: 1 100 kr