Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2011
5 SMYCKEN, silver och förgyllt silver, Flora Danica hänge och örhängen, camé, lövbrosch, hänge.
RING, 18K guld, 13 rubiner ca 0,40 ctv, 12 briljanter ca 0,06 ctv, stl 20,25 mm, vikt 4,9 g.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld, odlad pärla, ca 6,5 mm, stämplad LGE, 1959, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner, 8 brilj ca 0,24 ctv, ca CR-W/VS-SI, (en med nagg), huggies, vikt 3,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, 3 skadade, stl 17,5+ mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin, 8 briljanter 0,06 ctv enligt gravyr, stl 18 mm, vikt 4 g, Stockholm 1997.
HÄNGE/BROSCH, förgyllt silver, svart emalj, skador, orientaliska pärlor, 5,5 x 3,3 cm, skador.
RING, 18K guld, odlad pärla, 4 diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g svensktillverkad 1958.
Accessoarer Pennor
PENNOR,PARKER 3st, "51" reservoirpenna i förgyllt utförande, kulspets i rolled gold, m gravyr, blyerts , förgylltt utförande.
MATSILVER, 18 delar, modell Symfoni, 2 matgafflar, 3 matskedar, 3 matknivar, 2 bordsgafflar, 2 bordsskedar, 3 bordsknivar, 3 efterrättsgafflar.
HÄNGE/BROSCH/ÖRH, silver, Kaplans, 1954, Pettersons guldsmed Ewald, 1949, skruv, vikt 12,5 g.