Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 mars 2011
OMEGA, fickur, 50 mm, Serie nr. 6370030, Boett nr. 7152868, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 30745, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, motiv, monogram, ca 1880.
FICKUR, 49 mm, Nr. 7889, Boett nr. 64765, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 407937, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, motiv, ca 1880.
CORTÉBERT, fickur, 48,5 mm, Boett nr. 726503, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1970.
MOLNIJA, fickur, 50mm, Cal 3603, Serie nr. 413244, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, motiv (lokomotiv), ca 1965.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2326449, Boett nr. 3074037 5895, silver, ankargång, defekt, ca 1910.
HAVILA, fickur, 50 mm, Cal 732OW, Boett nr. 004278, 7, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1910.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 836183, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, boett signerad MGBM, ca 1930.
Klockor Enicar
ENICAR, bordsur, 180 x 240 x 70 mm, trä / glas, quartz, urverk signerat Hermle 2100, 1970-tal.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Cal 1246 TC, Serie nr. 3640087, Boett nr. 3549514, herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
ÖRNEN, herrur, 39 mm, Cal Dugena 4600 (1383), vitmetall, manuell, plexiglas, digital visning, skadad urtavla, datum, läderband, ca 1970.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Cal 06 BH 595, Boett nr. 5426, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, lite sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, ca 1955.
OMEGA, damur, Cal 244, Serie nr. 14986561, Ref nr. CK 2655-13 SC 2668, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.