Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 mars 2011
Klockor Zodiac
ZODIAC, herrur, 30,5 x 30,5 (36,5) mm, Cal 52, Ref nr. 522.040, Boett nr. 1698989, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
OMEGA, mormorsur, 35,5 mm, Serie nr. 5292010, Boett nr. 6106538, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1920, etui (skadat, ca 1975).
Klocktillbehör Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Golden Elipse, klackring, 18K vitguld, blått guld/safirglas, skadad, stl 20,5, vikt 33,3 g, ca 1977.
Klocktillbehör Verktyg
ELMA, Multiscript, testmaskin för gångresultat av armbandsur och fickur, ingen funktionsgaranti, skickas ej.
OMEGA, Seamaster Classic, Cal 1337, Serie nr. 44654118, Ref nr. 196.0218, Boett nr. 196.0218/396.0921, herrur, 34,5 x 34,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt ställsystem, läderband, ca 1981.
Klocktillbehör Fickur
FICKURSVERK, defekta, 1 monterat i träfodral, ankargång, nyckeldragare, 1 signerat Vulliamy London xox, nyckeldragare.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 280, Serie nr. 11531089, Boett nr. 6884-11/48, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
MARVIN, fickur, 45 mm, frackur, Boett nr. 810051, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1930..
ZENITH, fickur, 51 mm, Serie nr. 1541107, Boett nr. 2653687, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, nieolloarbete, bucklor, ca 1915, läderpåse.
OMEGA, damur, 19,5 mm, Cal 244, Serie nr. 13435700, Boett nr. 11245630 2683, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1952.
OMEGA, fickur, 50 mm, Serie nr. 5259799, Boett nr. 10375263, doublé, ankargång, skadad, urtavla, boett ej signerad, monogram, bygel saknas, ca 1918.
Klockor Enicar
ENICAR, MRO Star Jewels, Cal A-R 165c, Ref nr. 165-54-17, Boett nr. 2334, herrur, 37 mm, doublé, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
MORA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4813451, Boett nr. 5554479, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, boett signerad Louis Brandt & Frére S.A. ca 1920.
Klockor Citizen
CITIZEN, Promaster, Diver´s (200M), Aqualand, nr. GN-4-S, Ref nr. 3740-E70006, Serie nr. 470089, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, djupmätare, gummiband, ca 1997.
OMEGA, Genève, Cal 565, Serie nr. 27560707, Ref nr. MD 166.0041, Boett nr. 166.041, herrur, 34,5 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, defekt, läderband, ca 1968.
FICKUR, 49,5 mm, Boett nr. 402-42, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 1132045, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 124541, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, monogram, ca 1925.