Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2011
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, svart emalj, längd 17,5 cm, bredd 3 cm, vikt 54,5 g.
RING, 18K guld, 2 diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-P, stl 18,5 mm, vikt 2,2 g, Stockholm 1919, etui.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, modell Girotondo, design för Alessi 1998, stift, ej snurrebussar.
RING, 18K guld/vitguld, briljant 0,12 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, Engelbert 1988.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 10-11 mm, gröngula stenar, längd 64 cm.
RING, 18K guld, smaragder, 21 åttkantslipe diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor, ca 7 mm, ca 13x9 mm, vikt 5,3 g.
ARMRING, silver, öppningsbart, vikt 34,9 g, svenska importstämplar, diameter ca 6,5 cm.
SMYCKESET, 3 delar; silver, stel halskrage, stel armring, örhängen, hamrat, clips, totalvikt 65,7 g Stockholm 1979.