Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2011
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, hjärtslipade ametister, 2 briljanter ca 0,02 ctv, ca W/VS-SI, ena lite med litet nagg, stift, vikt 2,8 g.
KEDJA/HÄNGE, 14K guld, hjärtslipad ametist, 2 briljanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, venezia, längd 45 cm, vikt 2,3 g.
RING, 14K guld, 2 opaler (ena med hårfina sprickor), 2 brilj ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, åttkantslipe diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 14K guld, ovalslipad ametist ca 13,5 ct (slitna fasettkanter), stl 16 mm, vikt 8,3 g.
ARMBAND, sterlingsilver, blå topaser, längd 17,5 cm, bredd 1,5 cm, vikt 44,1 g, en länkbit skadad.
BROSCH, sterling silver, frostig bergkristallkula, Sten & Laine, signerad Bernt Högkvist, vikt 7,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7 mm, 2 briljanter ca 0,02 ctv, stift, vikt 2,6 g.