Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 21 maj 2011
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA FICKURFABRIK, fickur, 50,5 mm, Cal H, Serie nr. 12746, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (9/10), innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1900.
TAVANNES WATCH Co, frackur, 46,5 mm, savonett, Boett nr. 3309323/119, 14K guld, ankargång, skadad urtavla (7/10), innerlock i 14K guld, ca 1935.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Mille Miglia, Rosso, "Tachymeter", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 796641, Ref nr. 16/8407, kronograf, herrur, 40 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband, originalspänne i titan, cert, november 2001, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 378/500).
Klockor Chopard
CHOPARD, Mille Miglia, "2002", Chronometer, "Tachymeter", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 939079, Ref nr. 16/1254, kronograf, herrur, 41 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, gummiband, originalspänne i 18K guld, cert, december 2003, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 043/250).
Klockor Chopard
CHOPARD, L.U.C. Tonneau, Cal 6.96, Verk nr. 6000399, Serie nr. 870272, Ref nr. 16/2267, herrur, 39,5 x 39 (48) mm, 18K guld, automatisk (microrotor i 22K guld), safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, chronometercertifikat (augusti 2001), cert, januari 2002, träbox. Limiterad och numrerad (Nr. 0034/1860).
CARTIER, herrur, 28 x 35 mm, Cal 76-1, Boett nr. 780960799, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1985, box.
CARTIER, Reservoirpenna med klocka, Ref nr. ST190007, quartz, safirglas, platina finish och svart lack, pump/patron, cert, december 2002, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1004/2000).
HEUER, Autavia, s.k. "Viceroy Special", Cal 12, Serie nr. 275506, Ref nr. 1163V T, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1972.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, by L.U.Chopard & Cie, Vivianna, design Torun Bülow, Cal Peseux RZ 7001, Serie nr. 37852, Ref nr. 8005-1, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (9/10), integrerad armlänk, Ref nr. 226, ca 1971.
BREITLING, Navitimer 1461, Cal 19 (ETA 2892-2), Serie nr. 0386, Ref nr. H19022, kronograf, herrur, 41,5 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, läderband, viklås i 18K rosa guld, chronometercertifikat (mars 1996), cert, januari 2001, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 04/50).
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Antimagnetic, Cal 1080, Verk nr. 100 4104, Ref nr. 345008, Boett nr. 047, herrur, 28 x 30 (38,5) mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1948.
IWC, Schaffhausen, Anti-Magnet, Cal 87, Serie nr. 944551, Boett nr. 988724, herrur, 22 x 33 (39) mm, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (4/10), formverk, boett ej signerad, läderband, ca 1935.
HEUER, Cavallino, "James Hunt", s.k. "Alarm Helmet", Ref nr. 43960, väckarur, 95 x 105 mm, plast, elektronisk, alarm (defekt), sekundvisare saknas, skadad urtavla (9/10), ca 1977.
OMEGA, Constellation (OM Swiss Made OM), Cal 700, Serie nr. 31635962, Ref nr. BC 111.0104, Boett nr. 722997/111104, herrur, 30 x 36,5 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, urtavla i guld, skadad urtavla (7/10), läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 1969.
OMEGA, Constellation, Chronometre, Cal 354, Serie nr. 14345240, Ref nr. KO 2782, Boett nr. 2782-11 SC, herrur, 35 mm, guld på stål, hammarautomat, plexiglas, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1954.
OMEGA, Constellation, Chronometre, Cal 501, Serie nr. 14857256, Ref nr. CK 2852, Boett nr. 2852 4 SC, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1955.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-pan", Cal 561, Serie nr. 17453547, Ref nr. CK 14393, Boett nr. 14393-6 SC, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), läderband, originalspänne, ca 1959.
OMEGA, Seamaster, "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 19583839, Ref nr. ST 105.001, Boett nr. 105.001-62, kronograf, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1962.
OMEGA, Seamaster, Cosmic, Cal 565, Serie nr. 26337028, Ref nr. JD 166.0026, Boett nr. 166.026, herrur, 35 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1968.