Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 21 maj 2011
FICKUR, 52 mm, savonett, minutrepeter, kronograf, Boett nr. 44526, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1910, chatelaine i ripsband/18K guld.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, herrur, 34 mm, Cal 224OB-218, Ref nr. 4795, Boett nr. OR 116, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, ca 1992.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Traveller, Time Zone-Alarm Automatic, Cal 2291, Serie nr. AN 556, Ref nr. 49400.0.11.115, Boett nr. 4940, herrur, 38 mm, stål, automatisk safirglas, datum, alarm, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne, ca 2000, box, ytterkartong.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Ferrari, "Presidence", Cal 2201-060B, Serie nr. AN 1021, Ref nr. 80300.0.11.665, Boett nr. 8030, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, kolfiberurtavla, läderband, originalspänne, cert, december 2000, box, ytterkartong.
Klockor Tudor
TUDOR, Princess Oysterdate, Lady-Sub (200m=660ft), Ref nr. 96090, Serie nr. B564145, Cal ETA 2671, Boett nr. 96090, damur, 26 mm, stål, automatisk, mineralglas (skadat), datum, originallänk, viklås, Ref nr. 7834B-R10/604, tillverkad ca 1993, cert, september 2000, box, ytterkartong.
TAG HEUER, 6000 Platinum (200 METERS), Chronometer, Cal ETA 2892 A2, Verk nr. 93853, Serie nr. 37/99, Ref nr. WH517.FC5008, herrur, 39 mm, platina, automatisk, safirglas, datum, integrerat läderband, viklås i platina, Ref nr. FC 5008, tillverkad ca 1996, cert, mars 2001, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 37/99).
ROLEX, OP, Datejust, Chronometer, Ref nr. 179459, Serie nr. K569131, Cal 2235, Verk nr. A 1081112, Boett nr. 2329, damur, 26 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (pavé, emalj), briljanter på boett/glasring (tot 192 st. ca TW/VVS, ca 2,09 ctv), Oyster Karatlänk (tot 687 st. ca TW/VVS, ca 4,40 ctv), viklås, Ref nr. 74139-DT11, ca 2002, box, ytterkartong.