Avslutad | Klassiska – Lördag 18 december 2010
ARMBAND, 18K vitguld, 40 svarta briljanter ca 6,70 ctv, inneslutningar som når ytan, 12 briljanter ca 1,92 ct ca W-TCr/P, längd 18 cm, vikt 12,5 g.
ARMBAND, platina/18K guld, 30 briljanter ca 0,45 ctv, blå, gula och vita, längd 20 cm, vikt 23,6 g.
COLLIER, 18K guld, flodpärlor, längd 42 cm, vikt 3,9 g, hänget stämplat G Dahlgren & Co, Malmö 1920.
ARMBAND, 18K vitguld, 46 svarta briljanter ca 5,31 ctv, 12 briljanter ca 1,04 ct ca W-TCr/P, längd 18 cm, vikt 11,5 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, Svedboms, stl 14,75 mm, vikt 7,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,65 ct, va TW(F-G)/VS1, venezia, längd 38 cm, vikt 3,4g.
PÄRLARMBAND, odlade pärlor, ca 5,0-5,5 mm, 3-radig, silverlås med turkoser, säkerhetskedja i silver, längd 16 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, 18K vitguldslås, safirer, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, skadade odlade sötvattenspärlor, 14K guldlås, 19 gs dia ca 0,75 ctc, ca W/SI, flera diamanter med små skador, längd 38 cm, säkerhetskedja 14K guld.