Avslutad | Klassiska – Lördag 18 december 2010
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter 0,70+0,73 ct, River(E)/VS2, 2 st HRD-cert och stenkuvert, stift, plastsnurrebussar, 2 mindre sprickor i guldet.
BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,24 ctv, ca TW/VS, 5 blå safirer, vikt 21,3 g, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström, etui.
BROSCH, 18K guld, med plats för foto på baksidan, antikslipad diamant ca 0,20 ct, vikt 16 g.
ARMBAND, 18K guld, antikt, ärtlänk, längd 21 cm, vikt 18,1 g, svensk stämpel, sliten.
ARMBAND, 18K guld, ärtlänk, svenska stämplar, längd 20 cm, säkerhetskedja, vikt 12,3 g, sliten.
10 DIAMANTER, 1,00 ctv, F-G(TW)/VVS, briljantslipade, IGI cert 1K24885, plomberade (lite olika i storlek).
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,91 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS1, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,60ctv, TW(F)/VS2, excellent-very good cut, GIA report 17276913 och 17102298, stift, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,56ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, Carlman 1983.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,77ct, ca River-TW/VVS1, 10 briljanter ca 0,10ctv, stl 17 mm, vikt 10 g, Stockholm 2001.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter 0,48ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, Engelbert 2004, etui, ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stift, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, 13 odlade pärlor, 94 briljanter ca 1,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 14,2 g.