Avslutad | Klockor – Lördag 8 januari 2011
must de CARTIER, Collisée, Cal 90, Boett nr. 1902/CC378768, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, safirglas, läderband, viklås i gulmetall, ca 1999.
LONGINES, Oposition, Cal 250.2, Ref nr. L3.117.4, Boett nr. 29297064, damur, 25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 27655/EJ, ca 2005, box, ytterkartong.
Klockor Technomarine
TECHNOMARINE, TechnoDiamond (200M/660ft), Ref nr. SW 09607, kronograf, damur, 39 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), diamantkrans (119 st. vissa skadade, en saknas), integrerat gummiband, originalspänne, 3 st. band, cert, december 2010, box.
BREITLING, Chronomat, Cal ETA 7750, Serie nr. 46903, Ref nr. 81.950, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, ej signerat urverk, Rouleauxlänk (stål), viklås, ca 1988, servicebox.
TAG HEUER, S/el, "Tachymeter", Ref nr. CG 2111-RO, Serie nr. G82170, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk (2007), viklås, servad oktober 2007, cert, december 1995, box, ytterkartong.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Cal 501, Ref nr. 155166.2, Boett nr. 2039155, damur, 17 mm, 18K guld, manuell, safiglas, skadad urtavla, ca 1960.
OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 601, Serie nr. 21653162, Ref nr. CD 135.0020, Boett nr. 135.020, herrur, 34,2 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 269, Serie nr. 19766170, Ref nr. ST 14389, Boett nr. 14389-8, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 613, Serie nr. 26692192, Ref nr. CD 136.0020, Boett nr. 136.020 SP, herrur, 34,2 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 76183, Serie nr. P513000, Cal 2230, Verk nr. A 0359371, Boett nr. 2020, damur, 25 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78243-DE1/466 B, servad juli 2010, ca 2000.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Golden Ellipse, Cal 23-300, Serie nr. 1146437, Ref nr. 3545/2, Boett nr. 2661646, herrur, 32 x 27 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, integrerad originallänk, längd 195-200 mm (förlängd), totalvikt 103,5 gram, ca 1970.
STEPTO, London, fickur, 50 mm, Nr. 2275, silver, spindelur, går ej, urtavla ej original, ytterboett, 57 mm, silver, ca 1770, nyckel i silver (signerad PES B5), ca 1856, kedja, silver, (signerad WA 8).
OMEGA, Constellation, Quadra, Cal 1376, Serie nr. 57066391, PIC nr. 1528.46.00, Ref nr. ST 895.1230, Boett nr. 895.1230, damur, 19,5 mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (4 st. 8/8), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 0,30 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6554/866, ca 2004.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. X896705, Cal 2135, Verk nr. 2275370, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (8 st. 8/8), skadad urtavla, Jubileelänk (ca 1998), Ref nr. 62523D-18-U4/468 B, ca 1991.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 164802, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890.
Klockor Graham
GRAHAM, Chronofighter R.A.C Trigger, Cal 1742 (ETA7750), Ref nr. 2TRAS.U01A.L90B, Serie nr. 135, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safriglas, datum, gummiband, originalspänne, cert, februari 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 56256780, PIC nr. 2561.80.00, Ref nr. SU 196.1522, Boett nr. 196.1522, midsize, 36,25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1502/824, ca 1999, box (ej tidsenlig), ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 18038, Serie nr. 6414398, Cal 3055, Verk nr. 0477901, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, skadad urtavla, Presidentlänk (defekt), viklås, Ref nr. 8385-E/55, ca 1980.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Worldmaster, Cal ETA 2824-2, Ref nr. 51750.45.25, herrur, 38 mm, doublé, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i gulmetall, cert, april 2009, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Broad Arrow, "Tachymètre", Chronometer, Cal 3303, Verk nr. 78011893, Serie nr. 78011893, PIC nr. 3651.50.31, Ref nr. BA 178.0022, Boett nr. 178.0022, kronograf, herrur, 42 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås i 18K guld, cert, mars 2006, box, ytterkartong.