Avslutad | Klockor – Lördag 8 januari 2011
BREITLING, Chronomat Evolution, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2545892, Serie nr. 2545892, Ref nr. H13356, Boett nr. 1607B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, briljantkrans (40 st. ca TW-VVS, ca 1,14 ctv), läderband, viklås 18K rosa guld, chronometer certifikat, diamant certifikat, cert, juli 2007, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 382/500).
ZENITH, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 2422183, Boett nr. 231183, 18K guld, ankargång, glas saknas, gravyr, bucklor, ca 1923.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Cal 21826, Ref nr. 7083-3, Boett nr. 3-767505, herrur, 37,5 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla (9/10), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1033, ca 1974.
PALLAS, herrur, 32 mm, Cal 1700/1, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, ca 1960, metallänk ej original (defekt).
TAG HEUER, Link (200 METERS), Serie nr. XP9904, Ref nr. CJ1110.BA0576, kronograf, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. FAA012-Y-P5/3091 Y, cert, april 2006, box, ytterkartong.
ZENITH, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 2696126, Boett nr. 262224, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, ca 1925, läderpåse, etui.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 178.2, Ref nr. L5.155.4.96.6, Boett nr. 32099485, damur, 20 x 24,5 (30) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. L600075171/JD, cert, juli 2005, box, ytterkartong.
Klockor Gant
GANT, Time, Ref nr. 7000, herrur, 36 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, krans med strass, originallänk, viklås, ca 2006, box, ytterkartong.
TISSOT, Generosi-T, Ref nr. T.007.309.11.116.00, Boett nr. TKN-JA-12572 M, damur, 24,5 x 27,5 (34,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. TW/VS-SI, ca 0,07 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. SKN-JA-T007309 A, ca 2006, box.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 12-400, Serie nr. 724179, Ref nr. 96, Boett nr. 307082, herrur, 30,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, originalspänne i 18K guld, "Utdrag ur Arkiv", tillverkad 1954, såld 26 april 1955.
MORMORSUR, Boett nr. 105189, 29 mm, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, glas saknas, defekt, ca 1890.
ZENITH, Defy, Cal 2552 PC, Serie nr. 7079839, Ref nr. 329 D 54, herrur, 37,5 x 44 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
ZENITH, Respirator, Cal 2552 PC, Ref nr. 542 D 833, Boett nr. SC 6708, herrur, 32 x 32 (40) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1970.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 4224054, Cal 2030, Verk nr. 66559, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås (ca 2006), Ref nr. 62510 D-S OP9/468, servad november 2008, ca 1976, box (ej tidsenlig), ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Centenaire, Cal 1438 U, Serie nr. 4828524, Ref nr. 765, Boett nr. 5004204, herrur, 30 x 30 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1964.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 58219, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1900.
TISSOT, Seastar Seven, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, originalspänne (doublé), ca 1975.
CARTIER, VLC, Boett nr. 18 029525, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, defekt, integrerat läderband, originalspänne, ca 1990.
JAEGER, väckarur, 45,5 mm, Ref nr. 51, gulmetall, mekanisk (8-dagars), alarm, skadad urtavla, ca 1960.