Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2010
TIFFANY & CO. enstensörhängen, platina, 2 briljanter ca 0,56 ctv, River(E)/VVS1, stift, ask.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,71 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 baguette- och 8 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 16,2 g.
RING, 18K guld, navettslipad safir ca 0,15 ct (sliten), 38 briljanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, engelska stämplar, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca Light Brown/SI, stl 17 mm, vikt 13,8 g.
LJUSSTAKE, signerad Heinz Decker, silver (925/100), höjd 11,5 cm, vikt 116 g, Hallbergs, 1960.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, Efva Attling, "Princess Star", stift, vikt 3,3 g, etui.
RING, 18K guld/vitguld, 16 briljanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 10,4 g, tillv i Stockholm 1998.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,57 ct, ca TCa-Light Brown/SI2-P1, stl 17 mm, vikt 4,3 g, Göteborg 1992.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW(F)/VS1, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g, tillv i Stockholm 1986.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Torun Bülow, Serie nr. 48434, Boett nr. 337, damur, 26 mm, stål, quartz, safirglas, skadad boett, integrerad armlänk, ca 2000, box.