Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2010
COLLIER, silver, importstämplar, cabochonslipad ametistkvarts, diameter ca 11,5 cm, vikt 38,2 g.
ARMBAND, silver, cabochonslipad rosenkvarts, ametist och tigeröga, import- stämpel, längd 19 cm, vikt 47,2 g.
OLE LYNGGAARD, collier, malakit, dobbar, längd 41 cm, lapis lazuli, dobbar, längd 43 cm, etui.
STELT COLLIER med hänge, silver, turkos, mått 12,5 x 13 cm, collier stämplat MJ 2006.
ARMBAND, silver, ametister, rutilkvarts, färglösa topaser, längd 17-20 cm, vikt 54,8 g.
COLLIER, 18K guld/silver, 2 odlade halvpärlor, 21 mediumslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCR/P, inneslutningar når ytan, lagning, vikt 8,1 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,20 ct, TW(F)/VS2, IGI cert nr F1H38327, förseglad av IGI.
DIAMANT, briljantslipad, 0,46 ct, River(E)/IF, IGI-cert nr F1I95880, förseglad av IGI.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 14K guld, platina, 2 akvamariner ca 2,00 ctv, 18 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, 1 rubin, längd 41 cm, vikt 6,5 g.